Słonce, woda, przygoda w tych trzech krótkich słowach można zmieścić kwintesencję wakacji wielu osób. Wakacje bez opalenizny są wakacjami straconymi, dlatego też trzeba postarać się o piękna słonecznie złoto-brązową skórę. Oczywiście nie można zapomnieć, że słońce w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić. Warto wiedzieć jak korzystać z uroków lata i jak rozsądnie się opalać.

Krem z filtrem

Niezależnie od tego czy opalamy się na nadmorskiej plaży, na łące w górach, czy we własnym ogrodzie koniecznie trzeba pamiętać o kremie z filtrem. Opalanie z założenia ma być przyjemnością, dlatego koniecznie trzeba zadbać o skórę. O kremie z wysokim faktorem trzeba koniecznie pamiętać wybierając się na zagraniczne, tropikalne wakacje. W takich południowych miejscach na Ziemi słońce przygrzewa bardziej niż w Polsce i bardzo szybko możemy nabawić poparzeń słonecznych. Przed pieszą wędrówką, czy wycieczką rowerową również trzeba posmarować ciało kremem z filtrem. Po słonecznej kąpieli, koniecznie trzeba zadbać o nawilżenie ciała balsamem lub mleczkiem. A w przypadku oparzeń zastosować maści oraz żele chłodzące lub maślankę.

Odpowiednie ubranie

Kiedy nasza skóra ma już piękny brązowy odcień, trzeba wiedzieć jak podkreślić ten atut za pomocą stroju. A strój na letnie upały powinien być przewiewny, wykonany z naturalnych materiałów takich jak: len, bawełna, czy jedwab. Jasne kolory ubrań nie tylko podkreślają opaleniznę, ale nie jest nam w nich tak gorąco jak w ubraniach o ciemnych kolorach. Nakrycie głowy jest również niezmiernie ważne, bez odpowiedniej ochrony skóry głowy, możemy doświadczyć niebezpiecznego dla zdrowia udaru słonecznego. Dlatego w upalne dni trzeba unikać zbyt długiego pobytu na słońcu zwłaszcza w godzinach południowych. Aha i okulary przeciwsłoneczne również muszą znaleźć się na naszej twarzy, ochrona wzroku przed promieniowaniem UV jest bardzo ważna.

Pij dużo

Opalanie sprawia, że z naszego ciała paruję woda, pocimy się nawet leżąc na plaży. Dlatego nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. W naszym plażowym koszyku, torbie, czy plecaku musi znaleźć się zapas wody lub innych orzeźwiających napoi. W upalne dni trzeba wypijać więcej płynów niż normalnie. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Pamiętając o tych prostych zasadach z pewnością miło i przyjemnie spędzimy wakacje ciesząc się każdą pogodą.

 

By Marek

Dodaj komentarz