Kajak to pomysł na miłe spędzenie czasu wolnego np. podczas wakacyjnego urlopu, czy weekendu. Płynąc kajakiem możemy aktywnie wypoczywać i podziwiać piękno natury, a do tego dbać o swoją formę. Kto nie próbował ten koniecznie musi nadrobić zaległości i wybrać się na spływ kajakowy. W końcu mamy wakacje i jest to najlepszy czas na próbowanie nowych rzeczy.
Co należy wiedzieć o kajaku?
W kajaku środek ciężkości jest nisko, dzięki temu nie buja się, jest też bardziej zwrotny i szybszy niż łódka. Najczęściej pływamy na kajakach dwuosobowych. Silniejsza osoba powinna siedzieć z tyłu, gdyż jest tzw. silnikiem kajaka. Zazwyczaj to ona musi wiosłować silniej i mocniej, jest też sternikiem. Osoba siedząca z przodu tylko pomaga oraz koryguje kurs, a także nadaje rytm wiosłowaniu, przy czym wiosła powinny poruszać się w jednym rytmie.
Jak wsiąść do kajaka i pierwsza wywrotka
Do kajaka najlepiej wsiadać, wtedy gdy można ustawić go prostopadle do brzegu na piaszczystym dnie i ktoś nas odepchnie. Samemu najlepiej i najbezpieczniej wejść do wody, stanąć obok kajaka, oprzeć się na ustawionym obok wiośle, włożyć jedną nogę i starć się jak najszybciej usiąść, a dopiero później dołączyć drugą nogę odepchnąć się wiosłem i płynąć. Kiedy brzeg jest urwisty i od razu robi się głęboko warto wsiadać do kajaka przytrzymując się brzegu. Pamiętać trzeba o kamizelce, kapoku, który z pewnością się przyda szczególnie na głębokiej wodzie, bo wywrotka z kajaka może bardzo gwałtowna. W takich sytuacjach nawet najbardziej doświadczony pływak może być zaskoczony. Aby uniknąć wywrotki przy dużej fali na jeziorze trzeba ustawić się prostopadle, ewentualnie pod skosem do fal, nigdy równolegle. Kiedy widzimy jakąś przeszkodę, a nie jesteśmy doświadczonymi kajakarzami, to lepiej przenieść kajak lądem – jeśli pływamy na rzece. Warto pamiętać też o wodoszczelnych woreczkach, na dokumenty, portfel, czy też telefon czy aparat. Taki woreczek w przypadku wywrotki ochroni nasze cenne rzeczy.