bieganie

Początkujący biegacze popełniają często ten sam błąd, który polega na codziennym trenowaniu. To sprawia, że nasz organizm nie ma czasu na odpoczynek i przystosowanie się do nowej formy ruchu. Pamiętajmy o tym, że to łatwa droga do nabawienia się kontuzji. Jak często biegać, aby uzyskać korzyści z treningu? O czym muszą pamiętać początkujący biegacze? Jakie kwestie są najważniejsze?

Co jest najważniejsze?

Ciekawe informacje o treningach biegowych znajdziemy na stronie guiderunner.pl. Warto zauważyć, że bieganie wiąże się dla nas z jakimś celem. Jedne osoby chcą zrzucić kilka kilogramów, a inne pragną poprawić życiówki. Bez względu na to, jaki cel obieramy, nie powinniśmy ćwiczyć codziennie. Bieg to czynność, która składa się z powtarzalnych ruchów, a nasze ciało potrzebuje różnych aktywności. Każdego dnia możemy wdrożyć pół godziny różnych ćwiczeń, a nie tylko biegu. Postawić można na jazdę na rowerze, ćwiczenia siłowe, pływanie, jogę, czy spacery. To pozwoli nam ochronić ciało przed kontuzją i zadbać o swoje zdrowie.

Efektywne bieganie

Jeśli chcemy zostać biegaczami, musimy wybiegać swoje kilometry. Jak często powinniśmy biegać? Osoby początkujące mogą postawić na trzy treningi w tygodniu, wykonywane w pierwszym zakresie intensywności tętna. Tempo biegu powinno być takie, abyśmy mogli dowolnie rozmawiać. W sytuacji, gdy nie może biec bez dużej zadyszki, rozpocznijmy treningi od marszo-biegów. Z czasem zauważymy, że możemy biegać bez wysiłku nawet przez godzinę, do trzech razy w tygodniu. Taka liczba treningów jest bardzo dobra dla każdego, kto chce zachować dobry nastrój i zdrowie. Inaczej sprawa wygląda u kogoś, kto marzy o maratonach i życiówkach. W tym wypadku trzeba włożyć więcej wysiłku w zbudowanie swojej formy.

Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii, maratończycy nie biegają codziennie. Aby przygotować się do maratonu, wystarczą nam 3 treningi w ciągu tygodnia. reszta treningów powinna bazować na innych formach aktywności i ogólnorozwojowych ćwiczeniach. osoby z większymi ambicjami mogą zwiększyć liczbę treningów biegowych do czterech lub pięciu w tygodniu. Jednakże nie możemy pomijać dbania o jakość biegu. Maratoński trening to nie tylko nabijanie kilometrów, lecz także budowanie wytrzymałości i siły biegowej. Jedynie doświadczeni ścigacze wybierają6 lub 7 treningów tygodniowo.

Liczne zalety biegania

Bieganie ma liczne zalety, jakie każdy z nas powinien poznać. Dla wielu osób liczy się fakt, że mogą zgubić nadmierną tkankę tłuszczową. Bez względu na to, gdzie biegamy, ta czynność spala sporą ilość kalorii. Po ćwiczeniach możemy liczyć na lepszy sen i lepszą wydolność płuc. Nie każdy wie, że regularne bieganie wpływa na poprawę gęstości kości. Na treningu wydzielają się endorfiny, co zapobiega depresji. Biegacze kształtują silną wolę i często pracują nad pokonywaniem swoich słabości. Jak widać, treningi biegowe mają liczne zalety. Musimy mieć na uwadze dobranie odzieży i obuwia, co będzie dla nas dodatkową motywacją do aktywności fizycznej.

By Marek

Dodaj komentarz