Sezon burzowy można uznać za oficjalnie otwarty. Pogoda w tym roku wyjątkowo nas nie rozpieszcza, nad naszym krajem od kilku dni panuje burzowa atmosfera, która doprowadziła do licznych awarii sieci energetycznej oraz podtopień. Szczególnie niebezpieczne są wyładowania atmosferyczne i silny wiatr, który im towarzyszy. Dlatego każdy z nas powinien wiedzieć jak ochronić się przed burzą, gdyż pogoda ostatnio bywa bardzo kapryśna i burza może nas zaskoczyć wszędzie.

Jak uchronić się przed burzą?

jak ochronić się przed burzą

Uważne śledzenie prognoz pogody oraz obserwacja nieba z pewnością będą pomocne, aby znaleźć schronienie, gdy nadciągnie burza. Kiedy jesteśmy w mieście lub na wsi to należy udać się do budynku, najlepiej z instalacją odgromową. O ile budynki w mieście ją posiadają, to nie wszystkie stare budynki (zwłaszcza na wsi) są w nią wyposażone. Jednak kiedy burza zaskoczy nas w trasie to nie można opuszczać auta, a jego drzwi muszą być zamknięte. Nie można też parkować pod wysokimi drzewami, słupami energetycznymi, czy innymi wysokimi i stalowymi konstrukcjami, zwłaszcza na otwartej przestrzeni, gdyż pioruny bardzo często uderzają w takie miejsca. Jeśli burza zaskoczy nas na wycieczce to również nie można chronić się pod drzewami, bezpieczniej jest przykucnąć i, podciągnąć kolana i objąć je rękoma, najlepiej przy jakimś krzaku. Oczywiście trzeba również wyłączyć sprzęty elektronicznie np. telefony.

Będąc w domu również nie należy korzystać z elektroniki i sprzętów AGD. Okna i drzwi należy zamknąć, a z balkonów i tarasów usunąć doniczki i inne sprzęty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr i zniszczone przez deszcz. Będąc przy zbiornikach wodny także trzeba oddalić się od nich jak najszybciej, gdyż wyładowania najczęściej uderzają w wodę, która świetnie przewodzi prąd. W trakcie porywistych burz najlepiej pozostać na najniższej kondygnacji budynku. Nigdy nie należy lekceważyć wiadomości tekstowych wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa tzw. Alter RCB. Jeśli nie mamy ważnej potrzeby w czasie burzy nie należy opuszczać domu.

By Marek

Dodaj komentarz