Plaga komarów po deszczowym maju jest wyjątkowo uciążliwa w tym roku. Te małe brzęczące owady nie dają normalnie funkcjonować, nie tylko wieczorami ale i przez cały dzień. Chyba każdy z nas został już ukąszony przez małe, brzęczące, krwiopijcze bestie. Dlatego szukamy skutecznych metod aby się ich pozbyć i uchronić przed swędzącymi bąblami. Naturalne, domowe sposoby na komary działają niemalże ekspresowo, więc koniecznie trzeba się z nimi zapoznać, szczególnie przed wieczorem.

Domowe sposoby na komary

Komary nie lubią pewnych zapachów, dlatego stosując odpowiednie preparaty, a nawet dietę oraz otaczając się odpowiednimi przedmiotami i roślinami unikniemy ich irytującego towarzystwa. Nawet dieta może nas uchronić przed towarzystwem komarów, ale i innych ludzi także. Komary nie lubią zapachu czosnku i cebuli, a zjedzenie większych ilości tych warzyw powoduje zmianę zapachu potu. Odstrasza je też zapach pelargonii, kocimiętki, pomidorów i bazylii. Swoje ciało możemy posmarować również olejkiem waniliowym, z trawy cytrynowej, goździkowym lub octem. W letnie wieczory należy unikać owocowych i kwiatowych perfum, kosmetyków, a nawet płynów do płukania, gdyż taka rześka i słodka woń przyciąga owady. Ważny jest również kolor ubrań, chcąc uniknąć pogryzienia trzeba zakładać jasne stroje, a unikać tych czarnych i granatowych itp. Pamiętajmy, że zapach potu, a dokładniej zawarty w nim kwas mlekowy jest wabikiem na komary, dlatego przed wyjściem na zewnątrz (zwłaszcza wieczorem) koniecznie trzeba wziąć prysznic.

Naturalni wrogowie komarów

domowe sposoby na komary

Irytujące ludzi komary są pożywieniem dla wielu zwierząt, głownie ptaków. Jerzyki (małe niepozorne ptaszki) potrafią w ciągu doby zjeść 20 tys. komarów, inne ptaki także z chęcią zjadają komary. Owady są też pożywieniem dla żab oraz pająków oraz nietoperzy. Stworzenia nie cieszą się zbyt dużą sympatią ludzi, warto o nie zadbać, zwłaszcza że wiele z nich jest pod ochroną, a do tego są tak pożyteczne. Aby komary niedostały się do naszego mieszkania pamiętajmy, aby zamykać okna gdy jest włączone światło, a najlepiej założyć jest moskitery lub specjalne siatki.

 

By Marek

Dodaj komentarz