Wyjątkowo upalny czerwiec doskwiera nawet największym miłośnikom tropikalnych temperatur. Kiedy żar wprost leje się z nieba marzymy o odrobinie cienia i chłodnego powiewu wiatru. Swoje ciało chłodzimy także dużą ilością przyjmowanych płynów. Picie dużej ilości wody w czasie takiej pogody, to podstawa zachowania zdrowia. Poniżej podpowiadamy co pić podczas upałów, a czego unikać aby nasz organizm był właściwie nawodniony.

Co pić podczas upałów?

co pić podczas upałów

Chyba nikogo nie zaskoczymy jeśli napiszemy, że  podczas upałów najlepiej sięgać po wodę. Powinna być to czysta, niegazowana woda mineralna. Woda szybko gasi pragnienie i korzystnie działa na organizm. W czasie upałów trzeba wypijać ponad dwa litry wody, zawsze kiedy chce się nam pić powinniśmy sięgać po nią sięgać. Osoby które nie lubią czystej wody powinny dolać sok owocowy, listki mięty itp. nie powinno sięgać się po wody smakowe, które mają chemiczny skład. Do wody można oddać też odrobinę soli lub glukozy, które uzupełnią poziom elektrolitów, które tracimy wraz z potem. Podczas upałów warto też sięgać po ziołowe herbatki, które nawadniają a do tego korzystnie wpływają na zdrowie, oczyszczają organizm, pobudzają trawienie itp. W upały warto także sięgać po naturalne soki owocowe. Aby schłodzić napoje warto dodać do nich kostki lodu. Napoje izotoniczne, to również świetny pomysł aby szybko ugasić pragnienie, nawodnić organizm i uzupełnić poziom elektrolitów.

Czego nie pić podczas upałów?

Kiedy w upalne dni pragnienie daje o sobie znać, nie należy sięgać go gazowane i słodzone napoje w których znajdują się sztuczne barwniki i konserwanty. Takie napoje dodatkowo wzmagają pragnienie i są kaloryczne. W upały należy również unikać kofeiny i teiny, dlatego kawa i czarna herbata nie są wskazane. Jeśli jednak nie możemy wyobrazić sobie funkcjonowania bez kawy nie przekraczajmy ilości 1-2 filiżanek. W upały kategorycznie nie można pić alkoholu, który ma wręcz katastrofalne dla naszego organizmu i zdrowia. Alkohol wzmaga pragnienie i wypłukuje cenne składniki mineralne, witaminy i minerały.

 

By Marek

Dodaj komentarz