Jak żyć bardziej ekologicznie – takie pytanie musi zadać sobie każdy z nas. Niestety stan środowiska naturalnego na całym świecie jest wręcz w opłakanym stanie. Każdego dnia do sieci trafiają tysiące zdjęć i informacji o degradacji Błękitnej Planety, do której przyczyniamy się my sami, bowiem to ludzka działalność niszczy środowisko. Jednak codziennie mamy szansę zrehabilitować się Matce Naturze, stosując najprostsze nawyki ekologiczne

Ekologia w domu

ekologia w domu

Obecnie być „eko” nie jest tylko modą ale wręcz koniecznością. Chcąc być przyjaznym dla środowiska, nie musimy przywiązywać się do drzewa w jego obronie. Na początek warto zacząć od otoczenia w którym spędzamy najwięcej czasu, czyli swojego domu/mieszkania. Ekologia w domu polega na przestrzeganiu małych nawyków, a także zastosowaniu większych inwestycji, które z biegiem czasu będą opłacalne i szybko się zwrócą. Przeprowadzając remont, czy wymieniając i kupując sprzęty elektryczne i elektroniczne wybierajmy te, działające w trybie eko. Najlepiej zacząć od wymiany żarówek na żarówki LED, które pobierają mniej energii elektrycznej i świecą bardzo długo. Kupując: pralkę, lodówkę, piekarnik czy zmywarkę trzeba zwrócić uwagę czy oszczędzają one energię elektryczną oraz wodę. Pamiętajmy o wyłączaniu niepotrzebnego oświetlenia czy sprzętów. W domach wolnostojących warto pomyśleć o montażu paneli solarnych dzięki którym będziemy mieli zawsze ciepłą wodę, lub też ogniw fotowoltaicznych, które zapewnią energię elektryczną. Remontując lub budując dom należy wybierać również rozwiązania i materiały ekologiczne. Nowoczesne piece centralnego ogrzewania, filtry na kominach a także przydomowe oczyszczalnie ścieków, to kolejne niezwykle opłacalne inwestycje, nie tylko w ekologie ale i w poprawę jakości życia. Inwestycja w ekologiczną technologię jest niezwykle opłacalna i szybko zauważymy, że nasze rachunki, za wodę, energię elektryczną, gaz i ogrzewanie zmniejszą się dzięki jej stosowaniu. Dlatego jeśli kogoś nie przekonują ekologiczne argumenty, to z pewnością przekonają te ekonomiczne, bowiem ekologia się opłaca każdemu.

Codzienne nawyki ekologiczne

nawyki ekologiczne

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć kształtować w sobie nawyki ekologiczne, bo nawet najdrobniejszy gest jest bardzo ważny dla natury. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wykonując najprostsze codzienne czynności możemy być bardziej przyjaźni dla środowiska naturalnego. Ekologia na co dzień to między innymi: segregacja śmieci, oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Jednak warto wiedzie jak dokładniej to robić. Wodę możemy oszczędzać poprzez dokładne zakręcanie kurków z wodą, stosowanie filtrów i dzbanków filtrujących, wybieranie prysznica zamiast kąpieli, zakręcanie wody podczas mycia zębów. Woda może również podlegać „recyklingowi”, bowiem tą z gotowania warzyw można używać do podlewania roślin, a z prania ręcznego do umycia podłóg. Naczynia zmywajmy w zlewie napełnionym wodą, a jeśli mamy zmywarkę zapełniajmy ją całą i włączajmy tryb eco. Na zakupy wybierajmy torby materiałowe wielokrotnego użytku, a torby foliowe wykorzystujmy jako worki na śmieci. Kupujmy taką ilość jedzenia, którą będziemy mogli zjeść, bez konieczności wyrzucania, a kupując produkty spożywcze  oraz kosmetyki itp. wybierajmy, te w szklanych lub papierowych opakowaniach. Wybierajmy szczególnie te ekologiczne i na wagę. Nadmiar żywności należy mrozić. Ekologiczne i ekonomiczne jest również gotowanie dań jednogarnkowych i pieczenie kilku potraw jednocześnie. Gotując pamiętajmy o przykrywaniu garnków, co przyśpiesza proces gotowania. W domu warto też stosować specjalne wtyczki, które odłączają urządzenie od energii elektrycznej, gdy nie jest używane. Żywność i napoje do pracy/szkoły pakujmy w specjalne pojemniki i butelki. Do sprzątania warto wykorzystać ścierki ze zniszczonych ubrań, podartych skarpet czy rajstop, a środki czyszczące przygotować z naturalnych składników takich jak np. soda oczyszczona, ocet, cytryna.

Jak być jeszcze bardziej ekologicznym?

ekologia na co dzień

Ekologiczny, a przy tym oszczędny tryb życia nie zawsze bywa wygodny ale z pewnością jest bardzo oszczędny, a także zdrowy. Dlatego też należy wybierać kosmetyki naturalne, lub sami możemy pokusić się wykonanie niektórych z nich np. maseczek, balsamów, peelingów. Na zakupy warto udawać się przemyślaną listą, wybierajmy rzeczy i sprzęty dobre jakościowo, które posłużą nam przez bardzo długi czas. Nienoszone już ubrania, buty i nieużywane przedmioty oddajmy na potrzebującym lub na cele charytatywne. Te przedmioty i rzeczy można przerobić lub odnowić zachowajmy. Zadbajmy też oto, aby w naszym otoczeniu było jak najwięcej roślin, zarówno tych domowych – doniczkowych jak i w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Jeśli mamy taką możliwość, to warto prowadzić swój własny ogródek warzywny. Ekologia w przestrzeni publicznej jest również bardzo ważna, dlatego zawsze sprzątaj po swoim zwierzaku, wybieraj schody zamiast windy i nigdy, ale to nigdy nie zostawiaj po sobie śmieci zarówno w parku, lesie czy w mieście. Warto również przesiąść się na rower, hulajnogę itp. lub korzystać z komunikacji miejskiej, która obecnie jest również eko.

 

By Marta

Dodaj komentarz