Przytulanie i rozmowa z drzewem w celu wyzbycia się stresu i przyjęcia dobrej energii – słysząc o tym można się zaśmiać, popukać w czoło i stwierdzić, że to brednie. Jednak dendroterapia, to naukowo potwierdzona licznymi badaniami i eksperymentami metoda terapeutyczna. Przyjmowanie dobrej energii z drzew z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularne, a o korzystnych efektach przytulania drzewa najlepiej przekonać się na własnej skórze. 

Dendroterapia – fakty

dendroterapia

Kontakt z naturą od zawsze uspokajał i wyciszał ale także dodawał pozytywnej energii oraz korzystnie wpływał na poprawę zdrowia i funkcjonowania organizmu. Nie bez przyczyny wiele osób trenuje ćwiczy lub odpoczywa w lesie lub parku. Wielu lekarzy również zaleca odpoczynek na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Leczniczą i terapeutyczną energię płynąc z drzew doceniali i wykorzystywali Słowianie, Germanowie i Grecy oraz Chińczycy zwłaszcza mnisi.

Obecnie naukowcy potwierdzili po przez liczne badania że osoby mieszkające w pobliżu lasu lub w lesie rzadziej chorują, mają większą odporność, a infekcje i choroby układu oddechowego praktycznie ich nie dotyczą. Korzystnie na organizm wpływa również mieszkanie w drewnianym domu. Nawet otaczanie się drewnianymi meblami i przedmiotami, także ma wpływ na stan nasze zdrowie dlatego powinno znajdować się ich jak najwięcej w naszym otoczeniu. Drzewa emitują subtelną energię, która ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także bakteriobójcze. Ta niezwykła drzewna energia działa też kojąco na układ nerwowy, dzięki czemu pozwala się zrelaksować. Drzewolecznictwo (bo taka jest inna nazwa dendroterapii) zalecana jest każdemu, zarówno dzieciom, młodzieży jak i osobom dorosłym czy też tym w podeszłym wieku. Las od stuleci dawał schronienie, pożywienie i jak się okazuje również zdrowie i pozytywną energię. Więc posiadając już naukowo potwierdzą wiedzę warto z niej jak najszybciej skorzystać.

Dendroterapia – jak ją przeprowadzić

Najlepsze efekty sesji dendroterapii osiągniemy w godzinach porannych i wieczornych około godz 18:00. Z terapeutycznej energii drzew nie należy korzystać na 2-3 godziny przed snem. Latem drzewolecznictwo pomaga zwalczać dolegliwości fizyczne, a zimą na dolegliwości natury psychicznej i emocjonalnej. Do drzewa najlepiej przytulić się całym ciałem, można także z nim rozmawiać i  powiedzieć/wyszeptać o bólach i kłopotach, co także ma terapeutyczne działanie.  Objęcie drzewa  całym ciałem i przyłożenie głowy  działa niezwykle kojąco. Jednak jeśli nie chcemy przylgnąć całym ciałem do pnia drzewa np. w parku wystarczy położyć dłonie, opierając się plecami i tyłem głowy. W ciepłe dni, szczególnie latem można położyć się przed drzewem i oprzeć bose stopy o jego pień, co pomaga na bezsenność.

Sesje dendroterapii nie powinny przekraczać kilku minut. W tym czasie powinniśmy skorzystać z energii kilku drzew, aby uniknąć gwałtownych skoków ciśnienia. Podczas przyjmowania dobrej energii z drzew trzeba głęboko oddychać, co dodatkowo pozwala się zrelaksować i dotlenić organizm. Taka sesja powinna trwać do pół godziny. Efekty drzewolecznictwa są szybkie w działaniu, dobroczynne efekty widać już po kilku dniach.

Właściwości lecznicze niektórych drzew

Dąb – to jedno z najsilniejszych drzew, które również emituję silną energię. Bardzo dobrze oddziałuje na pracę mózgu, niweluje stres i poprawia krążenie. Jego potężna, życiodajna silna energia jest w szczególności wskazana dla osób długotrwale osłabionych. Dotykając codziennie, po kilkanaście minut pnia dębu w przeciągu tygodnia odzyskamy energię do życia i działania. Dąb uaktywnia naczynia limfatyczne i poprawia krążenie krwi.

Lipa – to drzewo, które wręcz emanuje czystą miłością. Energia lipy doskonale wpływa poprawę humoru, łagodzi wszelkie duchowe bóle, szczególnie te związane kłopotami uczuciowymi. Regularny kontakt z pniem lipy (zwłaszcza przed posiłkiem) pozwala na uaktywnienie sił duchowych oraz umysłowych, dzięki czemu można stać się silniejszym i bardziej zrównoważonym.

Sosna – energia tego drzewa ma bardzo duży zasięg, gdyż jej energia rozciąga się do 5 metrów. W polu tego „sosnowego promieniowania” można odnaleźć wewnętrzny spokój, warto z niego korzystać zwłaszcza gdy jesteśmy bardzo zestresowani i zdenerwowani. Sosna ma też szczególnie pozytywne działanie na układ oddechowy. W czasie przeziębienia i innych infekcji dróg oddechowych zaleca się spacer przez sosnowy las. Aromat sosny pozwala pozbyć się kataru i kaszlu. Z żywicy i igieł sosny można przygotować składniki, które poprawiają ukrwienie i uspokajają nerwy oraz leczą choroby dróg oddechowych.

Kasztan – energia płynąca z tego drzewa oddala wszelkie wewnętrzne niepokoje i lęki, dzięki czemu można odzyskać wewnętrzny spokój. Kasztanowce pozwalają na odzyskanie wiary w siebie, poprawiają samoocenę i leczą duchowe rany. Z kory pnia kasztanu przygotowuje się farmaceutyczne środki lecznicze, które są skuteczne w leczeniu hemoroidów i żylaków, a herbata z kwiatów kasztanowca leczy kaszel oraz wzmacnia układ mięśniowy.

Przyjmowanie dobrej energii z drzew zaleca się każdemu, warto spróbować od razu.

By Marta

Dodaj komentarz