Ford Ka to jeden z najpopularniejszych, chociaż najmniejszych modeli koncernu Ford. Niewielkie rozmiary auta doceniły miliony osób na całym świecie. Ford Ka to idealny samochód miejski i do jazdy miejskiej został właśnie stworzony. Kiedy pojawił się na rynku motoryzacyjnym zadziwił swoim wyglądem, dzisiaj jest już wpisany w miejski krajobraz. 

Ford Ka pierwszej generacji

Ford Ka

Ford Ka pierwszej generacji został zaprezentowany oficjalnie w 1994 roku, podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, a na rynek motoryzacyjny trafił w 1996 roku. Auto było najmniejszym modelem Forda w historii. Swoją ogromną popularność zyskał przede wszystkim dzięki nietuzinkowej koncepcji nadwozia, która charakteryzowała wyraźnie zaznaczonymi nadkolami, będącymi równocześnie częścią zderzaków. Pojazd dostępny był tylko w wersji trzydrzwiowej. Wygląd auta pierwszą modernizację przeszedł dopiero w 2001 roku, z myślą o klientach z Brazylii, a 2003 roku auto przeszło modernizację jednostek napędowych na rynek europejski, a w 2005 roku przeprowadzono nieznaczny lifting wnętrza.

Ford Ka drugiej generacji

W 2008 roku pojawiła się druga generacja Forda Ka przy której producenci zachowali dwie koncepcje. Pierwsza europejska powstała przy współpracy z Fiatem i powstało na płycie podłogowej Fiata Pandy. W ten sposób nowy model stał się wyższy i dłuższy. Warto zaznaczyć, że produkcja drugiej generacji Forda Ka rozpoczęła się w zakładzie Auto Fiat Polska w Tychach i był to jedyny model Forda produkowany w naszym kraju od podstaw. W dniu 20 maja 2016 roku zakończono produkcję Forda Ka drugiej generacji w tyskiej fabryce Fiata.

Drugą koncepcją była koncepcja południowoamerykańska, która w pełni została powierzona brazylijskiemu oddziałowi Forda. Brazylijska koncepcja nie miała nic wspólnego z tą konstruowaną w fabryce w Tychach. Produkcja południowoamerykańskiej wersji ruszyła w 2007 roku, a zakończyła się w 2013. Druga generacja była też ostatnią opracowaną na potrzeby wewnętrznego rynku motoryzacyjnego. Więcej szczegółowych informacji dotyczących Forda Ka pierwszej i drugiej generacji uzyskamy na Ford Ka forum oraz w artykule: http://moto.pl/Testy/1,126861,9439683,Ford_Ka__1996_2008____opinie_Moto_pl.html.

Ford Ka trzeciej generacji

Trzecia generacja Forda Ka, to generacja globalna, co oznacza że na każdym rynku jest oferowana taka sama wersja. W odróżnieniu do dwóch poprzednich wersji auto pozycjonowane jest w segmencie B, a nie A, a głównym segmentem nadwoziowym jest pięciodrzwiowy hatchback. Trzecia generacja nowego Forda Ka została zaprezentowana po raz pierwszy w Sao Paulo w 2014 roku, a produkowana jest w indyjskich zakładach Forda znajdujących się Samandzie oraz w RPA, a także w Ameryce Południowej. Na rynek europejski Ford Ka + trafił w 2016 roku, a w 2018 roku Ford wprowadził do Europy odnowioną wersję modelu.

By Marta

Dodaj komentarz