instalacja elektryczna

instalacja elektrycznaDomowa instalacja elektryczna może nie tylko służyć do zasilania lamp oraz do podłączania urządzeń do gniazdek. Współcześnie właściciele domów jednorodzinnych mają znacznie więcej możliwości w realizacji instalacji, które są funkcjonalne, bezpieczne i wygodne w obsłudze.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja elektryczna i dobrana do niej aparatura elektryczna pozwalają na bardzo łatwe stworzenie zróżnicowanych systemów zasilanych prądem. Na co warto się zdecydować?

1. Instalacja fotowoltaiczna

Aktualnie bardzo często w domach jednorodzinnych montowane są instalacje fotowoltaiczne. Za ich pomocą można samodzielnie wytwarzać prąd, który powstaje z promieniowania słonecznego za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych.

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła zasilać domowe sprzęty, konieczna jest odpowiednia aparatura elektryczna, która będzie łączyła ze sobą wszystkie niezbędne elementy systemu wraz z domową instalacją. W efekcie można oszczędzać koszty prądu i dzięki temu płacić jeszcze niższe rachunki!

2. Instalacje bezpieczeństwa

Aby dom był bezpieczniejszy, warto pomyśleć o zamontowaniu w nim odpowiednich instalacji zabezpieczających. To nie tylko wszelkiego rodzaju wyłączniki czy bezpieczniki, które dbają o ochronę instalacji elektrycznej i podłączonych do niej sprzętów, ale również systemy bezpieczeństwa – monitoring, kontrola dostępu oraz alarm.

Najlepiej zaprojektować instalacje bezpieczeństwa już na etapie wykonania domu, ponieważ wtedy aparatura elektryczna może być odpowiednio dobrana do konkretnych systemów i zamontowana w ścianach. W ten sposób mogą powstać sprawnie funkcjonujące instalacje.

Instalacje bezpieczeństwa mogą obecnie współpracować z nowoczesnymi aplikacjami mobilnymi, dlatego też możliwy jest wtedy bezprzewodowy dostęp do kamer oraz powiadomień o zdarzeniach.

3. Automatyzacja domu

Systemy automatyki budowlanej są bardzo przydatne również w przypadku domów jednorodzinnych. W tym przypadku powalają one na łatwe i wygodne zarządzanie całym budynkiem, między innymi:

  • oświetleniem
  • ogrzewaniem
  • systemami bezpieczeństwa
  • instalacją wentylacyjną i klimatyzacyjną
  • bramą wjazdową i do garażu
  • osłonami okiennymi
  • systemem nawadniania ogrodu

Właściwie dobrana aparatura elektryczna jest w stanie zapewnić sprawne funkcjonowanie całego domu, a także sprzyja dodatkowym oszczędnościom i pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa domowników.

Gdy zatem projektuje się instalację elektryczną, warto uzupełnić ją o dodatkowe rozwiązania, które zadbają o komfort codziennego życia!

By Marek

Dodaj komentarz