oszczedzanie pieniedzy

oszczedzanie pieniedzy

W polskich szkołach brakuje przedmiotów związanych z gospodarowaniem finansami, dlatego wielu dorosłych ludzi nie potrafi oszczędzać. Niezależnie od tego ile zarabiamy, i tak pod koniec miesiąca nie mamy nic (lub co gorsza jesteśmy zadłużeni). Co możemy zrobić, żeby szybko zaważyć oszczędności na naszym koncie?

Zdecyduj się na płatności gotówką

Pierwszym krokiem w kierunku oszczędzania może być wyrzucenie wszystkich kart kredytowych i zdecydowanie się na płatności gotówką. W niektórych środowiskach płacenie gotówką wydaje się przestarzałe i mało atrakcyjne. Nie zwracajmy najmniejszej uwagi na opinie innych. Warto wziąć przykład z Niemców, którzy są mistrzami oszczędzania. W krajach niemieckojęzycznych gotówka jest najpopularniejszą formą płatności. Płacąc gotówką widzimy ile wydajemy, co daje nam większe poczucie kontroli.

Zaplanuj rodzinny budżet

Nie zaoszczędzimy pieniędzy jeżeli nie zaplanujemy rodzinnego budżetu (warto zrobić to wspólnie z partnerem). Ustalmy jakie są nasze przychody w danym miesiącu, a następnie ustalmy maksymalną sumę, którą możemy wydać na jedzenie, odzież, chemię gospodarczą, przyjemności.

Wchodź do sklepu tylko z listą zakupów

Osoby, które chcą oszczędzać pieniądze mogą wchodzić do sklepu tylko z listą zakupów. Dodatkowo powinny postanowić sobie, że nie będą kupować produktów, których nie ma na liście. Jeżeli mamy ochotę na nieplanowany zakup, dajmy sobie czas na przemyślenie, czy jest nam on potrzebny. Możemy postanowić, że przyjdziemy po dany produkt następnego dnia. Oczywiście pod warunkiem, że nadal będziemy mieli na to ochotę.

Wykorzystaj gazetki promocyjne

Dobrym pomysłem może być korzystanie z gazetek promocyjnych (np egazetka.com, pod warunkiem, że nie będziemy kupować całego zawartego w nich asortymentu tylko dlatego, że jest przeceniony. Gazetki promocyjne naszych ulubionych sklepów mogą stać się inspiracją do planowania posiłków i tworzenia list zakupów.

Unikaj stołowania się na mieście

Regularne stołowanie się na mieście nie sprzyja oszczędnościom. Z tego względu dobrze jest przygotowywać posiłki w domu. Jeżeli już musimy zjeść na mieście, skorzystajmy z oferty happy hour (powala ona na kupienie posiłku ze zniżką w określonych godzinach).

Korzystaj z bibliotek

Są osoby, które bardzo lubią czytać i dużo wydają na książki. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zazwyczaj istnieje górny limit książek, które możemy mieć w domu (musimy jeszcze móc swobodnie się poruszać). Dodatkowo książki nie należą do produktów najtańszych. Z tego względu warto jest zacząć korzystać z bibliotek.

Kupuj nową rzecz na miejsce starej

Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest kupowanie nowych rzeczy na miejsce starych. Oznacza to, że gdy postanowimy nabyć nową zastawę stołową, musimy pozbyć się starej. Gdy kupujemy nowy kosmetyk, wyrzucamy ten, który znajduje się w naszej kosmetyczce (i często dobrze się sprawdza). Konieczność wyrzucenia rzeczy, które dobrze nam służą potrafi skutecznie powstrzymać od kompulsywnego kupowania.

By Marek

Dodaj komentarz