wybor kociolu

wybor kocioluKociołek żeliwny to kapitalne uzupełnienie grilla. Można przyrządzić w nim mnóstwo pysznych potraw, które posmakują każdemu – młodszemu i starszemu. Jak wybrać odpowiedni kociołek? Zobacz najważniejsze informacje dotyczące jego zakupu, by znaleźć dla siebie idealny model!

Jaką pojemność kociołka wybrać?

Kociołki są oferowane w różnorodnych pojemnościach, dlatego też można dopasować je do swoich potrzeb. Kociołki mniejsze będą dobre dla osób przyrządzających potrawy głównie dla siebie, natomiast te większe dla tych, które często urządzają spotkania dla całej rodziny.

Najczęściej kupowane są kociołki o pojemności od 6 do 8 litrów, dlatego można znaleźć je w sprzedaży w najszerszym wyborze.

Kociołek emaliowany czy bez emalii?

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj dwa główne modele kociołków, a dokładnie kociołki emaliowane oraz bez emalii. Jaki wariant warto wybrać?

Kociołki bez emalii to standardowe kociołki żeliwne. Kupując taki kociołek, należy pamiętać o tym, że wymaga on właściwej pielęgnacji, by żeliwo było odpowiednio chronione przed rdzewieniem. Trzeba zatem regularnie pokrywać go tłuszczem. To powoduje, że jest on bardziej czasochłonny w obsłudze od kociołka emaliowanego.

Emaliowany kociołek ma od środka warstwę emalii. To powoduje, że można go znacznie łatwiej czyścić, a także nie wymaga on takiej pielęgnacji jak kociołek standardowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że emalia w kociołku, zwłaszcza niższej jakości, może szybko pękać.

Jakie elementy powinien zawierać kociołek?

Przy zakupie kociołka warto sprawdzić, jakie elementy on zawiera.

Najlepiej, aby w zestawie, poza podstawą kociołka oraz jego pokrywką znajdował się też uchwyt do kociołka – https://keffner.pl/pl/c/Kociolki-i-garnki-zeliwne/12 Uchwyt umożliwia łatwe przytrzymanie pokrywki, a także może być on używany do przenoszenia kociołka z miejsca na miejsce.

Dodatkowo dostępne są również kociołki, które zawierają ruszty umieszczane w środku. Dzięki temu można wykorzystać je również do przyrządzenia potraw grillowych.

Gdzie warto kupić kociołek żeliwny?

Duża popularność żeliwnych kociołków sprawiła, że obecnie można znaleźć je w sprzedaży w wielu sklepach, także tych funkcjonujących online. Szeroka gama takich produktów dostępna jest zwłaszcza w sklepach sprzedających grille i akcesoria grillowe, a także w sklepach z wyposażeniem kuchennym.

Kociołek żeliwny warto kupić od sprawdzonego producenta, by mieć pewność, że będzie on dobrej jakości, a także posłuży na długi czas.

Jaka jest cena kociołka żeliwnego?

Ceny markowych kociołków rozpoczynają się zwykle od około 200 złotych, natomiast większe modele to koszt nawet ponad 400 złotych.

By Marek

Dodaj komentarz