skup zlomu

skup zlomuSkup kabli to bardzo ważny punkt pod kątem ekologii. Co jednak dokładnie jesteśmy w stanie tam pozostawić i czy są jakieś ograniczenia pod kątem typów kabli?

Skup kabli – dlaczego warto jest z niego korzystać?

Każdy sprzęt elektroniczny, od laptopów aż po same kable, które są niejako bohaterami dzisiejszego tekstu, posiadają swoją datę przydatności. Oczywiście niektóre produkty są w stanie działać dłużej, inne krócej, lecz wszystkie prędzej czy później ulegną uszkodzeniu. W takich momentach zaczynamy się zastanawiać, co możemy tak naprawdę z nimi zrobić. Oczywiście najważniejsza kwestia powinna być jasna – pod żadnym pozorem nie powinniśmy łączyć elektroodpadów ze zwykłymi śmieciami. Nie dość, że grozi nam za to kare grzywny, to na dodatek sprzęty elektroniczne potrafią rozkładać się tysiące lat. To właśnie dlatego konieczne jest, aby urządzenia elektryczne i elektroniczne móc oddawać do recyklingów w specjalnie do tego przeznaczonych punktach. To właśnie dlatego skup kabli, w którym – jak sama nazwa wskazuje – jesteśmy w stanie pozostawić stare, zużyte kable, jest tak ważną placówką pod kątem ekologicznym.

Materiały, które są przyjmowane w skupie kabli

Jeżeli chodzi o rodzaje oraz typ okablowania, który jesteśmy w stanie zostawić w skupach kabli, mamy naprawdę wiele opcji. Kable USB, kable ładujące, kable od osprzętu komputerowego i telewizyjnego, przejściówki na kablu, kable po słuchawkach, a nawet kable pozostałe po takich procesach, jak demontaż linii produkcyjnych – wszystkie zostaną przyjęte w takich punktach i poddane recyklingowi. Wszystko dlatego, iż podczas utylizacji pozostałości po takich kablach pozyskiwana przez skupy kabli jest miedź. To między innymi dlatego takie punkty płacą nam za pozostawione kable – mogą bowiem na nich jeszcze trochę zarobić! Tak naprawdę więc wszystkie strony wychodzą z takiej transakcji zadowolone – my za śmieci otrzymujemy pieniądze, skup jest w stanie wydobyć rtęć, zaś planeta nie jest dodatkowo zaśmiecana przez zużyte kable.

By Marek

Dodaj komentarz