wymiary paczki

wymiary paczki

Paczkomaty to jedna z najpopularniejszych form dostaw przesyłek w Polsce. Czynne całodobowo urządzenia znajdują się zarówno w największych miastach, jak i na wsiach. Ich liczba cały czas rośnie, a konsumenci korzystają z nich coraz chętniej. Czy do Paczkomatu można zamówić wszystko? Okazuje się, że nie. Skrytki zostały dostosowane do trzech maksymalnych rozmiarów paczek, dlatego nie odbierzemy tam wielkogabarytowych przesyłek, takich jak materiały budowlane, duże sprzęty sportowe czy opony. W naszym poradniku wyjaśniamy, jakie paczki możesz włożyć lub odebrać z Paczkomatów InPost.

Wymiary paczek do Paczkomatu InPost

W Paczkomatach możesz zarówno odbierać, jak i nadawać swoje przesyłki. Trzy rozmiary skrytek pozwalają na transport większości nadawanych na terenie kraju paczek. Poniżej prezentujemy poszczególne gabaryty przesyłek, które można odnaleźć także na stronie przewoźnika.

Paczkomaty InPost – maksymalne wymiary paczki:

  • gabaryt A – maksymalne wymiary 8 cm x 38 cm x 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;
  • gabaryt B – maksymalne wymiary 19 cm x 38 cm x 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;
  • gabaryt C – maksymalne wymiary 41 cm x 38 cm x 64 cm, maksymalna waga: 25 kg.

Jeśli zamawiasz przesyłkę ze sklepu internetowego z dostawą do Paczkomatu, nie musisz martwić się o jej wymiary. Zadaniem nadawcy jest odpowiednie określenie jej gabarytu. Gdy zatem planujesz nadać paczkę w skrytce samodzielnie, kluczowe jest jej właściwe wymierzenie. Jeśli wykupisz usługę dostarczenia paczki o gabarycie A, a będzie ona nieco większa, niestety nie zdołasz jej włożyć do skrytki.

Jak zmierzyć wymiary paczki – wskazówki

Zastanawiasz się, jak zmierzyć wymiary paczki? Każdy gabaryt ma taką samą dozwoloną maksymalną długość i szerokość. Długość paczek wynosi 64 cm, a szerokość 38 cm. Kluczową rolę odgrywa wysokość przesyłek, ponieważ to ona różni się pomiędzy poszczególnymi gabarytami. Jeśli Twoja paczka nie przekracza dozwolonej szerokości i długości, możesz zająć się mierzeniem wysokości. Do najmniejszych skrytek schowasz paczki wysokie na maksymalnie 8 cm. Gdy przesyłka jest nieco wyższa, będzie musiała trafić do średniej skrytki. Tam zaś jej wysokość może wynosić aż 19 cm. Najwyższe paczki, tzn. wyższe niż 19 cm, które nie przekraczają 41 cm, należy wkładać do największych skrytek.

Nadanie paczki w Paczkomacie – instrukcja

Paczkę można nadać w Paczkomacie na dwa sposoby: korzystając z aplikacji InPost Mobile lub ze strony Szybkie Nadania. Wysyłka z aplikacją jest szybka i wygodna. Wystarczy, że uruchomisz aplikacją na swoim smartfonie, klikniesz strzałkę symbolizującą nadanie, uzupełnisz formularz z danymi odbiorcy i opłacisz usługę. Wtedy na ekranie telefonu zobaczysz kod nadania i kod QR. Udaj się do Paczkomatu i zeskanuj kod lub wpisz wygenerowane cyfry, aby otworzyć skrytkę. Korzystając ze strony Szybkie Nadania, konieczne będzie wydrukowanie etykiety wysyłkowej, którą należy nakleić na przesyłce. Zeskanowanie znajdującego się na niej kodu kreskowego umożliwia włożenie paczki do Paczkomatu.

By Marek

Dodaj komentarz