Czyste powietrze to wartość sama w sobie – tak mówią ludzie, którzy zdecydowali się przenieść do Trójmiasta z innych części kraju czy Europy. Mało kto żyjący w Trójmieście potrzebuje na co dzień korzystać z aplikacji do śledzenia jakości powietrza w mieście i też w większości nie uświadamia sobie, że znaczna część mieszkańców dużych aglomeracji ma to w swoim nawyku. Bliskość morza, lasów i dobrze rozwinięta infrastruktura rekreacyjna sprawia, że jakość życia w Trójmieście staje się już nie tylko wyróżnikiem, ale również przewagą konkurencyjną, która pozwala przyciągać do Trójmiasta liczne grono wysoce wykwalifikowanych pracowników i powiększać grono firm, które lokują tu swoje biznesy.
Wybór siedziby w oparciu o tabelaryczne kryteria Exela, opisujące przewagę dużych aglomeracji, nie znajduje już oparcia w coraz bardziej nastawionym na miękkie kryteria biznesie. Przyjazność przestrzeni do prowadzenia interesu, ale również do życia staje się ważnym czynnikiem decydującym o tym, gdzie powstaną kolejne oddziały globalnych przedsiębiorstw. Potwierdzają to nie tylko sami przedsiębiorcy, ale i pracownicy i instytucje odpowiedzialne za przyciąganie inwestorów na Pomorze. Od początku istnienia naszej instytucji uparcie twierdziliśmy, że niektórych kluczowych czynników nie da się ‘wcisnąć w kratki Excela’. – mówi Marcin Grzegory, zastępca dyrektora Invest in Pomerania. Współczynnik konwersji potencjalnych projektów na właściwe inwestycje, znacząco wzrastał w przypadku, kiedy inwestor odwiedzał nasz region. Zaczęliśmy więc używać tego asa, podkreślając walory lokalizacji pod kątem pozyskiwania pracowników z innych części kraju i kontynentu, jak również łatwiejszej relokacji doświadczonej kadry z innych oddziałów firmy. Od zawsze byliśmy letnią stolicą Polski, ale dopiero po zwiększeniu oferty zatrudnienia, robienia biznesu i kariery, staliśmy się preferowaną lokalizacją do przeprowadzki. Dziś już każdy podręcznik biznesowy prawi, że długofalowy wyścig po biznes wygra lokalizacja, która będzie potrafiła wygrać wyścig po ludzi. Dzisiejsze realia pokazują, że odpowiednia jakość powietrza i wyjątkowe warunki do życia realnie przekładają się na potencjał relokacji pracowników właśnie do Trójmiasta.
Raport
W ostatnich tygodniach opublikowany został doroczny raport Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazujący po raz kolejny, że jakość powietrza w Gdańsku, Sopocie i Gdyni są na najwyższym poziomie w Polsce. 100-stronicowy raport zawiera podsumowanie oceny poziomów substancji zawartych w powietrzu w całej Polsce wykazuje, że w Trójmieście poziom ten pozwala uzyskać klasyfikację A dla wszystkich poziomów analizowanych substancji. Klasyfikacje te znajdują realne odzwierciedlenie w decyzjach podejmowanych przez świadomych sytuacji ludzi, którzy z troski o najbliższych myślą o zmianie miejsca życia: Mieszkaliśmy w Warszawie 12 lat, ale kiedy urodziło się nasze pierwsze dziecko, zbiegło się to z eksplozją informacji o złej jakości powietrza w stolicy. – mówi Hamish Potts, Brytyjczyk na co dzień pracujący w Olivia Business Centre w Gdańsku. Być może zawsze tam było, ale jako nowi, zmęczeni i emocjonalni rodzice staliśmy się znacznie bardziej wrażliwi na te informacje. Kupiliśmy oczyszczacze powietrza i pobraliśmy 4 lub 5 aplikacji, aby mieć na bieżąco informacje o jakości powietrza, ale po 2 latach informowania nas nawet przez aplikację zapewnioną przez rząd, że bezpieczniej jest trzymać małe dzieci w domu w czasie weekendu przez dwa z trzech kolejnych tygodni, zdecydowaliśmy, że musimy dokonać zmiany. Gdyby to były tylko najgorsze zimowe miesiące, być może byśmy z tym walczyli, ale ostrzeżenia pojawiły się już w październiku, ale czasami również i w kwietniu jakość powietrza była naprawdę zła. Rozważaliśmy przenosiny do Wielkiej Brytanii lub Kanady, ale Brexit i pogoda w Wielkiej Brytanii zniechęciły nas do tej opcji, a Kanada była zbyt daleko od rodziny. Po 2 latach tutaj nie moglibyśmy być szczęśliwsi i bardziej wierzyć, że podjęliśmy genialną decyzję. Krajobraz Trójmiasta z zatoką i wzgórzami parku krajobrazowego w głębi lądu sprawiają, że widoki tutaj są o wiele ciekawsze i nieustannie wywołują uśmiech na mojej twarzy, gdy jeżdżę na rowerze.
Podobną drogę przeszła również Barbara Opała, Menedżer zespołu Globalnych Danych Nawigacyjnych w firmie Boeing: 14 lat temu przeprowadziłam się do Trójmiasta z Warszawy, gdzie wzmożony ruch samochodowy i dwukrotnie wyższa gęstość zaludnienia niż w Gdańsku negatywnie oddziałują na całe środowisko naturalne, włącznie z człowiekiem. Z upływem czasu utwierdzam się w przekonaniu, że pod tym względem była to dobra decyzja. Lubię spędzać czas na spacerach nad brzegiem zatoki, w gdańskim Parku Reagana albo po prostu przemierzać Trójmiasto spacerem czy też na hulajnodze. Myślę, że Gdynia, Gdańsk i Sopot mają wiele do zaoferowania, bardzo dobrze się tu mieszka, a powiew morskiego powietrza na co dzień jest po prostu nie do przecenienia!