Warning: Undefined property: stdClass::$height in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/loging.com.pl/wordpress21831/wp-content/plugins/embedplus-for-wordpress/embedplus.php on line 251
W dawnych wiekach uważana za pokarm dla biedoty i chorych, dziś wraca do łask w pełnym blasku. Jej zalety odżywcze zgodnie doceniają dietetycy, nam zatem nie pozostaje nic innego, jak polubić jej smak i włączyć ją do naszej diety. Jeśli nie odpowiadają nam za bardzo swojskie jaglane czy owsiane, do wyboru mamy mnóstwo rodzajów kasz, które przybywają do nas z coraz bardziej egzotycznych zakątków świata.
Proces produkcji kaszy
Badając kulinarną historię naszego narodu dowiemy się, że znacznie wcześniej niż chleb, nasi przodkowie spożywali właśnie… kaszę. Nie należy się temu dziwić, ponieważ proces produkcji kaszy ze zboża jest znacznie prostszy niż wytworzenie z niego mąki, a następnie upieczenie chleba. Najprościej rzecz ujmując, aby powstała kasza, należy ziarna zboża obłuszczyć, czyli pozbawić łusek i wypolerować, czemu służą specjalne młynki zwane kaszarnikami, a na koniec ewentualnie uprażyć. Do produkcji pęczaka i kaszy perłowej służy jęczmień, jaglaną robi się z prosa, a z pszenicy kaszę manną. W sklepach znajdziemy także kaszę kukurydzianą oczywiście powstałą z ziaren kukurydzy oraz gryczaną i krakowską – z gryki. Jeszcze wciąż egzotycznie brzmiące nazwy kasz durum, bul gur i kuskus również powstają z pszenicy.
Właściwości odżywcze kaszy
Najwięcej białka, witamin, mikro i makroelementów w ziarnach znajduje się tuż pod ich łuską. Dlatego im mniej oczyszczone i rozdrobnione jest ziarno w procesie produkcji, tym kasza jest zdrowsza. Do tego jest ona pożywieniem znacznie bardziej energetycznym niż na przykład makaron, ziemniaki i ryż; 100 gram kaszy potrafi zaspokoić dzienne zapotrzebowanie w węglowodany dorosłej osoby. Inne odżywcze składniki kasz to:
- Błonnik regulujący pracę jelit
- Witaminy z grupy B i kwas foliowy wspomagające układ nerwowy i poprawiające samopoczucie
- Witaminy E mające udział w funkcjonowaniu układu krążenia
- Minerały: potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, mangan- które choć w ilościach śladowych niezbędne są do regulowania wielu procesów naszego organizmu
Kasza w diecie
Tak jak w przypadku innych produktów, tu także wskazany jest umiar. Zbilansowana dieta nie może zawierać zbyt wielu potraw na bazie kaszy, ponieważ może prowadzić to do zakwaszenia organizmu. Poza tym grube kasze nie są zbyt łagodne dla żołądka i dwunastnicy i zbyt duża ich ilość może podrażnić ścianki tych narządów. Przygotowując potrawy z kaszy warto pamiętać o połączeniu z mięsem lub mlekiem, gdyż w ten sposób dopiero nasz organizm wchłonie zawarte w niej białko.
Pytając zatem, jak kasza na nas działa, możemy sobie odpowiedzieć, że działa kompleksowo i pozytywnie, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad jest spożywania.
źródło obrazka wyróżniającego: http://smaczneznatury.pl/