Kinetoza czyli choroba lokomocyjna lub choroba ruchu. O tej chorobie słyszał chyba każdy, a wiele osób jej doświadczyło. Kojarzy się nam z okresem wczesnego dzieciństwa, jednak bardzo wiele osób doświadcza skutków tej choroby przez całe życie. Schorzenie wywoływane jest podczas poruszania się dowolnymi środkami transportu.

highway-1209547_960_720Przyczyny choroby lokomocyjnej

Naukowcy nieustanie zajmują się zgłębianiem wiedzy na temat tej choroby. Do tej pory udało im się ustalić, że przyczyną tego nieprzyjemnego schorzenia utrudniającego podróżowanie jest nieprawidłowe odbieranie przez mózg danych jakie są przesyłane przez błędnik i narząd wzroku. Nasze oczy w trakcie podróży odczytują zmianę położenia ciała, w stosunku do otoczenia, natomiast błędnik przesyła do mózgu sygnał o braku przemieszczania się ciała oraz o ograniczonej ruchliwości. W związku z tym w ludzkim organizmie dochodzi do pojawienia się nieprzyjemnych objawów takich jak wymioty. Mózg uważa, że organizm jest zatruty i stara się go bronić przed „trucizną” między innymi przez wymioty. Choroba lokomocyjna dotyka głównie dzieci w wieku od 2 do 12 lat.

img_choroba
aviomarin.com.pl

Objawy choroby lokomocyjnej

Do najbardziej charakterystycznych objawów kinetozy zalicza się wyżej wspomniane wymioty, a także nudności i mdłości. Zanim pojawią się wymioty chory może uskarżać się na: ból głowy, nadmierne ślinienie, hiperwentylację, ziewanie oraz senność, a także bladość, uczucie zmęczenia i złe ogólne samopoczucie.

Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej

Chorobie lokomocyjnej można zapobiegać poprzez właściwe przygotowanie się do podróży. Najbardziej skuteczne jest zażycie leku na chorobę lokomocyjną, który złagodzi i zapobiegnie pojawieniu się wszelkich nieprzyjemnych objawów. Skuteczny lek na chorobę lokomocyjną to np. Aviomarin, który znany był już naszym mamom, więcej o tym produkcie dowiemy się na: http://aviomarin.com.pl/aviomarin-lek-otc. Osoby, cierpiące na kinetozę powinny także w trakcie podróży siedzieć na przednim siedzeniu, aby móc obserwować horyzont. Ważny jest także dostęp świeżego powietrza, nie należy siedzieć tyłem do kierunku jazdy. Przed podróżą należy zjeść lekki posiłek, warto także zaopatrzyć się w miętówki. Z samochodu muszą zniknąć także zapachy odświeżające, auto zawsze powinno być posprzątane i przewietrzone przed podróżą.

 

By Marek

Dodaj komentarz