Z terminem –„ekologia” w dzisiejszej dobie chyba nie trzeba zbytnio nikogo zaznajamiać. Dbałości o środowisko naturalne uczą się już dzieci w przedszkolach. I bardzo dobrze, bo świadomość ekologiczna powinna i musi w nas wzrastać od najmłodszych lat. Wiadomo bowiem nie od dzisiaj, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Warto też zdawać sobie sprawę, że dbałość o środowisko naturalne oraz stosowanie rozwiązań ekologicznych na co dzień po prostu się opłaca.

environmental-protection-326923__180Materiały i instalacje ekologiczne
Wszyscy, którzy planują budowę lub remont domu powinni wybierać ekologiczne materiały budowlane, a także stosować nowoczesne instalacje, zarówno grzewcze, wodociągowe, kanalizacyjne, czy też energetyczne. Pomimo tego, że koszt takich ekologicznych materiałów budowlanych i instalacji wydaje się wyższy, to jednak szybko się on zwróci, gdyż pozwoli zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu wody i budynku, zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i gaz. Producenci stawiają na ich wysoką jakość, dzięki czemu nie musimy martwić się, że za kilka lat czeka nas kolejny kosztowny remont. W końcu materiały, sprzęty, instalacje, a także usługi objęte są też gwarancją. Kiedy mamy już wybudowany dom z ekologicznych materiałów, przydomową oczyszczalnię ścieków, a na dachu moduły fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne, nie można zapomnieć o wyposażeniu. Sprzęty RTV i AGD także powinny być energooszczędne, tak samo jak żarówki itp. Segregacja śmieci, recykling, dokręcanie kranów i gaszenie oświetlenia w pomieszczeniach w których nikt nie przebywa to także proekologiczne praktyki, które pozwalają nam dodatkowo zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. I jak tu nie kochać ekologii?
Wpływ rozwiązań ekologicznych na życie człowiekawindrader-1639567_960_720
Ekologia w budownictwie jest nie tylko korzystna dla środowiska naturalnego, ale również dla zdrowia człowieka. I tak np. ograniczenie emisji spalin wpływa korzystnie zarówno na naturę jak i ludzi. Inwestując w ochronę środowiska naturalnego dbamy nie tylko o zasobność naszego portfela, ale także o własne zdrowie, które zawsze powinno być najważniejszą wartością. Poszanowanie natury musi być warunkiem koniecznym, zarówno w architekturze jak i w budownictwie. Dostosowując budowle do warunków geograficznych i środowiskowych z pewnością będą one trwalsze i odporne żywioły. Żyjąc w zgodzie z naturą nie może nam się stać krzywda. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach to naturalne środowisko staje się największym luksusem i wszyscy musimy o nie dbać. Ekologia nie może być hobby, pasją lub zainteresowaniem nielicznych, musi być obowiązkiem wszystkich ludzi.

By Marek

Dodaj komentarz