O wypadek na drodze nie jest trudno. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, rozkojarzenia, złe warunki atmosferyczne, lub brawura innego kierowcy. Dlatego należy być szczególnie ostrożnym wsiadając za kierownicę pojazdu. Nie możemy w pełni ufać innym uczestnikom ruchu drogowego. Na jezdni obowiązuje nas zasada ograniczonego zaufania. Jednak nie zawsze uda nam się uniknąć kolizji lub wypadku. Najważniejsze aby w takim zdarzeniu nikt nie ucierpiał na zdrowiu.
Stan samochodu po zdarzeniu drogowym
Kiedy już emocje związane z kolizją i wypadkiem już opadną, właściciele samochodów biorących udział w zdarzeniu drogowym muszą ocenić stan swoich pojazdów. Należy poważnie się zastanowić czy naprawiać uszkodzony samochód, czy też zezłomować go w całości i poszukać innego, bezwypadkowego auta. Niejednokrotnie samodzielnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić , czy samochód po kolizji/wypadu będzie jeszcze użyteczny. Dlatego też najlepiej jest udać się do dobrego mechanika, który będzie z nami całkowicie szczery. Dobre zakłady mechaniczne, oferujące między innymi naprawy powypadkowe znajdziemy na: https://autobooking.com/. Na stronie znajdziemy również zagraniczną bazę usługodawców. Dzięki czemu przebywając poza granicami kraju możemy liczyć na fachowe usługi oraz pomoc drogową. Warto kierować się opiniami innych kierowców, którzy mieli podobne doświadczenia i mogą polecić dobrego fachowca. Czasami niepozorne uszkodzenia auta, mogą okazać się bardzo poważnymi, których naprawa będzie bardzo kosztowna, a przez to nie opłacalna. Kiedy ocenimy wraz fachowcem oraz ubezpieczycielem stan samochodu i procent uszkodzeń, możemy podjąć decyzję, czy naprawa powypadkowa będzie skuteczna i opłacalna.
Szkoda całkowita
Szkoda całkowita kojarzy się z doszczętnie zniszczonym samochodem, a raczej jego wrakiem. Jednak dla ubezpieczyciela z którym mamy zawartą umowę ubezpieczeniową, szkoda całkowita oznacza, że koszt naprawy przewyższa 70% wartości samochodu sprzed dnia wypadku. W przypadku właścicieli starszych pojazdów do uzyskania szkody całkowitej może dojść nawet po przerysowaniu auta lub delikatnej stłuczce. Posiadacze takich samochodów mogą w teorii odzyskać 100% wartości pojazdu sprzed dnia zdarzenia, gdyż ubezpieczyciel w przypadku szkody całkowitej ma obowiązek zwrócenia 70% kosztów samochodu oraz wskazania podmiotu, który odkupi wrak auta. Jednak tylko w nielicznych przypadkach właściciele uszkodzonych aut mogą, kupić drugie w tej samej cenie.
Kiedy opłaca się naprawa powypadkowa?
Naprawy powypadkowe uszkodzonych aut opłacają się przede wszystkim wtedy, gdy będziemy mieli pewność, że auto po takiej naprawie będzie w pełni sprawne i bezpieczne do dalszej jazdy. Nawet jeśli planujemy sprzedać taki samochód, nie możemy narażać bezpieczeństwa innych osób, które będą nim w przyszłości podróżowały. Kolokwialne „wyklepanie” uszkodzonego auta, przez znajomego mechanika, który chce zarobić i handlarza, który sprzeda takie auto nie oczyści naszego sumienia, jeśli samochód będzie niesprawny. Nad naprawą powypadkową powinni zastanowić się właściciele starszych pojazdów, gdyż mogą oni kupić potrzebne części na rynku wtórnym. Mechanicy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz sprzęt, z naprawą uszkodzonego w zdarzeniu drogowym pojazdu nie powinni mieć większych trudności. Naprawy powypadkowe opłacają się również tym kierowcom, którzy bezgranicznie kochają i uwielbiają swoje samochody. Dla takich osób cena usług nie jest istotna, najważniejsze jest przywrócenie auta do jazdy.