ząbkowanie
http://polki.pl/

Co prawda nie jest to dylemat tak fundamentalny jak nierozstrzygnięty do tej pory o pierwszeństwie jajka czy kury, ale znacznie ważniejszy z punktu widzenia małego dziecka i jego mamy. Chodzi o pierwszeństwo wyrzynania się ząbków u niemowlaka. Jak bardzo skomplikowany to proces i jak trudny do przewidzenia pokazują przeżycia każdej mamy na pewnym etapie rozwoju jej dziecka.

Dlaczego wyrzynanie ząbków boli?

W pierwszym roku życia dziecka, zwłaszcza po wprowadzeniu do diety produktów stałych, matki zaczynają wypatrywać ząbków w buziach swoich pociech. Nie ma w tym względzie reguły i niektóre niemowlaki mogą już gryźć swoimi pierwszymi ząbkami, kiedy mają nie więcej niż pół roku. Innym przyjdzie na to poczekać nawet do 16 miesiąca życia. Tak jak trudno przewidzieć czas ząbkowania, tak samo trudno zgadnąć, czy dziecko przejdzie je łatwo czy trudno. Trzeba przyznać, że bolesne ząbkowanie zdarza się bardzo często. Błona śluzowa dziąseł rozszerza się pod naporem wychodzącego ząbka, a to powoduje ból. Dziecko może być wtedy rozdrażnione, płaczliwe, ślini się obficie i często ma również wypieki oraz lekko podwyższoną temperaturę.

ból podczas zabkowania
http://media.salon.com/

Które ząbki pojawiają się pierwsze?

Matki zauważając u maluszka spuchnięte dziąsła, a także to, że często sięga do buzi i paluszkami dotyka dziąseł mogą się domyślić, kiedy dziecko ząbkuje. Pierwsze w buzi maluszka pojawiają się siekacze, najczęściej te dolne, ale znów nie jest to sztywną regułą. Roczek dziecko przekracza już zazwyczaj z kompletem mlecznych siekaczy i trzonowych widocznym przy uśmiechu. Później do drugiego roku życia pojawią się kły, a na ostatnie zęby trzonowe trzeba będzie poczekać kolejny rok.

gryzak podczas zabkowania
http://bebito.pl/

Jak pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

Mamy starają się zaradzić nieprzyjemnym objawom, które występują, kiedy dziecko ząbkuje. Ból dziąseł można złagodzić wykonując delikatny masaż palcem, lub dając dziecku do zabawy gryzaki z wypustkami, które wcześniej schłodziłyśmy w lodówce. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu higieny, aby nasze palce i przedmioty, które dziecko wkłada do ust były zawsze czyste. Jeśli masaż nie przynosi wyraźnej ulgi, można dodatkowo zastosować żele uśmierzające ból przy ząbkowaniu dostępne w każdej aptece. W końcu przyda się zwiększona dawka czułości i troski, które jak żaden lek pomogą dziecku znieść bolesne ząbkowanie.

Więcej na temat ząbkowania u dzieci dowiesz się tutaj: http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/codzienne-zycie-z-dzieckiem/rozwoj/123-a-zaraz-20-zabkow

By Marta

Dodaj komentarz