Osteoporoza jest chorobą, która może zaatakować każdego z nas (częściej jednak chorują na nią kobiety w okresie menopauzalnym). WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną. Jest to bardzo poważne schorzenie, któremu zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Właściwa profilaktyka osteoporozy uchroni przed bolesnymi złamaniami i ich powikłaniami.
Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza nazywana zrzeszotnieniem kości, a także, kolokwialnie, „złodziejem kości”. W przebiegu tej choroby dochodzi do zaniku tkanki kostnej, co powoduje zwiększenie występowania złamań. Najczęściej są to złamania kręgów oraz szyjki udowej. Niestety osteoporoza, aż do pierwszego złamania, bardzo często przebiega bezobjawowo. Wyróżnia się trzy typy tej choroby: osteoporoza pomenopauzalna, starcza i wtórna. Pierwsza dotyczy kobiet, które są w trakcie lub po menopauzie, a jej przyczyną jest niedobór estrogenów. Osteoporoza starcza dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w podeszłym wieku. Zanik kości jest tu wolniejszy, a złamania najczęściej dotyczą kości w okolicach bioder. Ostatni typ choroby spowodowany jest innymi chorobami lub przyjmowaniem niektórych leków i stanowi aż 20% przypadków występowania osteoporozy.
Profilaktyka osteoporozy
W zapobieganiu osteoporozy najważniejsze znaczenie ma korekcja zaburzeń hormonalnych u kobiet w okresie przed i pomenopauzalnym. Ważne jest również poddanie się badaniu gęstości kości. Warto również wyeliminować czynniki zwiększające ryzyko występowania osteoporozy (i innych chorób również) takich jak: palenie papierosów, spożywanie dużych ilości alkoholu, zmiana proporcji niektórych leków, dieta z małą ilością wapnia. Profilaktyka osteoporozy polega także na utrzymaniu właściwej masy ciała oraz aktywności fizycznej. Ważna jest też dieta bogata w wapń oraz witaminę D3. W okresie zwiększonego ryzyka, można stosować preparaty które wzmocnią kości. O profilaktyce tej choroby przeczytamy też na: http://calperos.pl/profilaktyka.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!