Mówi się, że pieniądze nie są najważniejsze, jednak trudno wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. To właśnie w pieniądzach wyrażone są ceny i wartości innych towarów oraz usług, tak naprawdę niewiele jest rzeczy których nie da się przeliczyć na pieniądze. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie one są siłą napędową na tym świecie. Codziennie zastanawiamy się jak mieć ich więcej ale czy zastanawialiśmy się jakie są rodzaje pieniędzy?

Rodzaje pieniędzy

Na pieniądz składają się trzy elementy, a mianowicie: jednostka pieniężna, suma pieniężna oraz znak pieniężny. Podstawowe rodzaje pieniędzy to: pieniądz zdawkowy, czyli gotówkowy do których zaliczamy: pieniądz kruszcowy, pieniądz metalowy i papierowy. Następnym rodzajem jest pieniądz rozrachunkowy, do których zaliczamy: weksle, czeki, obligacje, bony, karty płatnicze i karty kredytowe oraz pieniądz bankowy i pieniądz elektroniczny. Coraz popularniejsze stają się również kryptowaluty.

Obecnie najbardziej popularnym rodzajem pieniędzy są te elektroniczne. Istota tej formy płatności polega na zapisie w pamięci komputerów rachunków bankowych, a wpłaty, wypłaty i inne rozliczenia są dokonywane za pomocą kart magnetycznych, na których zapisywane są wszystkie ruchy związane z finansami. Regulowanie płatności w ten sposób jest bardzo wygodne. Transakcje mogą być wykonywane w domu, a za pomocą kart płatniczych, a nawet telefonów możemy regulować płatności w sklepach, stacjach paliwowych, lokalach gastronomicznych, hotelach itp. Wraz z rozwojem społecznym i gospodarczym wrasta funkcja pieniędzy. Coraz rzadziej występują transakcje gotówkowe, zostały zastąpione właśnie transakcjami bezgotówkowymi. Niestety pieniądze papierowe (również te zgromadzone na kontach bankowych) ulegają inflacji ie nie są dobrym środkiem przechowywania wartości.

 

By Marek

Dodaj komentarz