Z diodami LED mamy kontakt w bardzo wielu sytuacjach życia codziennego. Uznane za bardziej ekonomiczne i mniej męczące wzrok wykorzystywane są do oświetlania wnętrz, w których przebywamy, a także w technologii wyświetlania obrazu w telewizorach i urządzeniach mobilnych. Coraz częściej jednak w świecie technologii spotykamy się z określeniem OLED. Co ono oznacza i czy wiąże się z istotnymi różnicami w stosunku do technologii LED?
Organiczna dioda elektroluminescencyjna
Jak się okazuje pod skrótem OLED kryje się angielskie Organic light emitting Diode, co pozwala się domyśleć, że mamy do czynienia z diodą LED, wytwarzaną ze związków organicznych? Proces produkcji wyświetlaczy OLED przypomina drukowanie w drukarkach atramentowych, podczas którego warstwa organiczna nakłada jest niczym warstwa atramentu w drukarce na płytę bazową. W odróżnieniu od wyświetlaczy LED, OLED nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia, ponieważ wydziela światło bezpośrednio.
OLED – zalety nowej technologii
Nie ma w tym nic dziwnego, że o technologii OLED rozpisują się eksperci i zwyczajni użytkownicy telewizorów oraz urządzeń mobilnych. Mimo prostego rozwiązania, stanowi ona istotny przełom w świecie przekazywania obrazu. Porównywania różnych modeli sprzętu OLED z modelami w technologii LED lub PDP wypadają miażdżąco dla tych ostatnich. Oto kilka głownych zalet OLED:
- najlepszy współczynnik kontrastu
- prawdziwa czerń dzięki braku dodatkowego podświetlenia jak w LED
- doskonalsze odwzorowanie barw z natury dzięki większej skali
- szybszy czas reakcji
- bardziej przyjazny dla środowiska, nie zawiera rtęci
- możliwość zakrzywienia wyświetlacza, substancja organiczna będąca emitentem może być nakładana na elastyczne i lekkie podłoże
- cienki i lekki wyświetlacz
OLED – czy ma ograniczenia?
Zanim wszyscy zaczniemy nosić odzież z wszytymi wyświetlaczami OLED lub zwijać ekrany naszych tabletów czy smartfonów i chować je do kieszeni lub torebek, technolodzy muszą pokonać jeszcze kilka ograniczeń tej technologii. Przede wszystkim są one bardziej energochłonne niż starsze typy oraz są bardziej podatne na zniszczenia. Wystarczy mechaniczne uszkodzenie, by ekran OLED się rozszczelnił, a wilgoć z powietrza zniszczyła materiał organiczny będący emitentem. Wreszcie brak zainteresowania rozwojem właściciela patentu tej technologii, może skutecznie blokować jego szersze zastosowanie niż dotychczas.