manekiny crash test
ww.przyjaznamotoryzacja.pl

Kierowcy, zwłaszcza ci, kupujący auta rodzinne sprawdzają na jakie zabezpieczenia w samochodzie mogą liczyć w razie problemów na drodze. Nic więc dziwnego, że zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów stało się priorytetem dla wszystkich producentów aut. Koncerny wręcz konkurują ze sobą podnosząc parametry bezpieczeństwa i udoskonalając systemy chroniące osoby podczas wypadku. Wszystkim zależy na dobrej pozycji w rankingu Euro-NCAP, niezależnej organizacji przeprowadzające testy zderzeniowe różnych marek i podającej ich wyniki do wiadomości publicznej. Czy wpadka volvo oznacza, że auto tej marki oblało test zderzeniowy? Sprawdźmy, jak testowane są auta podczas standardowych crash testów i za co dokładnie otrzymuje się punkty w klasyfikacji.

jazda volvo
www.volvocars.com
  • Zderzenie czołowe – samochód rozpędzony do 64km/h uderza przednią częścią w nieruchoma przeszkodę, która może się zdeformować.
  • Zderzenie boczne- samochód stoi nieruchomo, a w jego bok od strony kierowcy uderza przeszkoda o szerokości 1,5 m z prędkością 50 km/h.
  • zderzenie z pieszym – samochód stoi nieruchomo, a w jego przód wystrzeliwane są manekiny o masie zbliżonej do masy ludzkiego ciała z prędkością 40 km/h.
  • zderzenie ze słupem – samochód stoi na platformie, która porusza się z prędkością 29 km/h i powoduje uderzenie samochodu bokiem w nieruchomy słup.
crash test volvo
autokult.pl

Podczas testów zderzeniowych nagrywane są filmy, które niejednokrotnie trafiają do sieci. Tu do obejrzenia jest wpadka Volvo: https://www.youtube.com/watch?v=RR11KfpLLCM .

Wnętrze auta, jak również manekiny zaopatrzone są w liczne czujniki, które rejestrują moment zderzenia. Ich odczyty są dokładnie analizowane, a na ich podstawie ustala się punktację w formie przydzielanych gwiazdek.

Na oficjalnej stronie Euro-NCAP www.euroncap.com/en/ratings-rewards może odczytać, że mimo wpadki Volvo, model XC90 w rankingu za 2015 rok zyskał pięć gwiazdek otrzymując 97 % dla bezpieczeństwa dorosłych, 87 %dla bezpieczeństwa dziecka w foteliku samochodowym, 72 % dla bezpieczeństwa pieszego i 100% dla swoich systemów bezpieczeństwa.

źródło obrazka wyróżniającego: przyjaznamotoryzacja.pl

By Marta

Dodaj komentarz