W nowo rozpoczętym roku czeka nas niewątpliwie wiele zmian w prawie pracy. Zachodzące zmiany mają być korzystne dla pracowników, pracodawców i osób na samozatrudnieniu. Dlatego warto jak najszybciej poznać najważniejsze zmiany w kodeksie pracy jakie nastąpią w tym roku. Nowe prawo pracy obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. 

Zmiany w kodeksie pracy 2020

zmiany w kodeksie pracy
  1. Wzrost płacy minimalnej 

Z dniem 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrosła do kwoty 2600 zł brutto, czyli 1878 zł netto. Natomiast najniższa stawka godzinowa musi wynosić 17 zł brutto, a pod odliczeniu wszystkich kosztów jest to 11 zł na rękę. Z minimalnego wynagrodzenia został wyłączony również dodatek stażowy. W przypadku umowy zlecenie lub umowy o świadczenie usług, zapłata może być podana kwotowo, nie musi być podanej godzinowej stawki. Jednak zleceniobiorca, lub osoba świadcząca usługi, przed otrzymaniem  wypłaty ma prawo sprawdzić, czy otrzymana kwota podzielona przez liczbę przepracowanych godzin, nie jest niższa niż od gwarantowanej stawki minimalnej. Zleceniodawca, który zniży stawkę podlega grzywnie od 1000 do 30 000 złotych.

2. Urlop macierzyński

W kwestii urlopów macierzyńskich zaszła bardzo duża zmiana. Od stycznia 2020 roku z takiego urlopu  mogą skorzystać najbliżsi członkowie rodziny, w przypadku gdy matka lub ojciec nie mogą go z różnych przyczyn wykorzystać. W tych sytuacjach osoby przebywające na urlopie macierzyńskim np. babcia, ciocia, obowiązują takie same zasady jak rodziców czyli: ochrona przed rozwiązaniem umowy, wynagradzania za czas pozostawienia bez pracy w przypadku bezzasadnego zwolnienia, lub prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

3. Zmniejszenie liczby niedziel handlowych 

Kolejna zmiana, która weszła z dniem 1 stycznia 2020 roku, to zmniejszenie ilości niedziel handlowych. Zakaz handlu w niedziele objął jeszcze większą liczbę dni niż w latach poprzednich. W tym roku możliwość zrobienia zakupów w niedzielę będziemy mieli możliwość siedmiokrotnie (pierwsza niedziela handlowa już za nami, kolejne dwie w kwietniu). W wybrane dni np. Wigilię, Sylwestra czy Wielką Sobotę będą obowiązywały skrócone godziny pracy sklepów, marketów i galerii handlowych.

 

By Marek

Dodaj komentarz