Praktycznie w każdej firmie samochód, to niezbędne narzędzie pracy, tak jak telefon czy komputer. Samochodem firmowym dojeżdżamy do klientów,na firmowe prezentacje,  dowozimy towary, narzędzia etc. Zakup samochodu na firmę jest więc bardzo ważny, gdy prowadzimy swój własny biznes. Jedną z najbardziej opłacalnych  i najpopularniejszych form zakupu samochodu firmowego jest leasing, o którym więcej poniżej. Dzięki tej formie zakupu, można stworzyć flotę aut firmowych w swoim przedsiębiorstwie, bez konieczności angażowania dużego kapitału.

Zakup samochodu na firmę – formy leasingu

zakup samochodu na firmę

Chcąc kupić samochód firmowy możemy wybrać jedną z dwóch form leasingu. Do wyboru mamy leasing operacyjny, który zakłada że ęzakupione auto pozostanie w majątku osoby finansującej, lub leasing finansowy. W przypadku drugiej opcji, w którym przedmiot – samochód przechodzi do majątku osoby korzystającej, to jest przedsiębiorcy. Drugi sposób leasingowania auta, umożliwia wpisanie go do ewidencji  środków trwałych oraz do dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

W przeciwieństwie do zakupu samochodu za gotówkę, wystarczy tylko niewielka kwota związana z opłatą wstępną, a następnie comiesięczne opłacanie raty, by móc swobodnie korzystać z pojazdu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba leasingobiorca, posiada możliwość dokonania wykupu auta, za kwotę ustaloną w umowie leasingowej.

Warunki leasingu samochodowego – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na leasing auta na firmę musimy zwrócić uwagę na obecność oraz renomę na rynku motoryzacyjnym. Umowę warto zawrzeć z leasingodawcą, który cieszy się dobrą opinią wśród przedsiębiorców od wielu lat. Warto zaznaczyć, że umowa leasingowa jest umową bardzo elastyczną, która będzie odzwierciedlać indywidualne oczekiwania oraz potrzeby leasingobiorcy. Trzeba też zwrócić uwagę, czy dana firma leasingowa oferuje uproszczone procedury, czyli takie które nie wymagają dostarczania tzw. „tony” dokumentów finansowych. Istotny jest również fakt udzielania leasingu ze względu na wiek oraz staż prowadzenia działalności. Przez to wiele młodych i nowych przedsiębiorców nie ma możliwości leasingowania pojazdu. Zawsze trzeba policzyć koszty leasingu, dlatego zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, najpierw poprośmy o wstępną symulację kosztów. Wybór firmy leasingowej nie może być pochopny, warto zapoznać się z ofertami kilku i wybrać ofertę najbardziej korzystną dla siebie.

 

By Marek

Dodaj komentarz