Wakacje w pełni dlatego też i u nas też kolejny wakacyjny wpis, który podpowiada jak nie dać się pogryźć owadom, a w szczególności jak się ustrzec kleszczy. Niestety owady uaktywniają się latem psując nie jednej osobie wakacyjny wypoczynek. Komary, meszki, muchy i kleszcze potrafią nawet zafundować groźną chorobę.
Kleszcze – co należy o nich wiedzieć
Kleszcze najchętniej bytują na brzegu leśnych ścieżek oraz na styku dwóch środowisk np. lasu i pola, łąki. Niestety kleszcze pojawiają się również w miejskich parkach, a nawet przydomowych ogrodach. Mikroskopijne larwy kleszczy żyją tuż nad ziemią oczekując na swoich żywicieli na trawach i krzewach, natomiast dorosłe samice zamieszkują wyższe krzewy do 120 cm. Choroby przenoszone są zarówno przez dorosłe osobniki jak i malutkie nimfy. Kleszcze to pajęczaki, które nie od razu wgryzają się w ciało, najpierw po nim wędrują szukając miejsca z cienką, ciepłą i wilgotną skórą np. na szyi, za uszami, w okolicach pach i pachwin, czy na brzuchu. U dzieci kleszcze bardzo często wgryzają się w skórę głowy. Kleszcze są bardzo groźne bowiem przenoszą około 40 różnych drobnoustrojów: wirusy, bakterie i pierwotniaki, które mogą powodować boreliozę, zapalenie opon mózgowych, a także babeszjozę i inne.
Jak się chronić przed kleszczami?
Przed kleszczami można i trzeba się chronić. Jeśli wybieramy się na spacer do lasu, grzybobranie itp. należy założyć odpowiednie ubranie. Najlepiej założyć spodnie z długimi nogawkami, a skarpety naciągnąć na spodnie, odpowiednie będą też buty z wyższą cholewką. Po powrocie do domu należy ściągnąć ubranie i wytrzepać je, a dla pewności oczyścić wałkiem do odzieży. Dokładnie trzeba też obejrzeć swoje całe ciało, jeśli był z nami nasz pupil to również trzeba sprawdzić jego ciało. Szczególnie dokładnie trzeba sprawdzić skórę za uszami, przy nasadzie włosów, a także doły pachowe i pachwinowe oraz podkolanowe. Dla pewności warto wziąć prysznic i umyć ciało ostrą gąbką. Przed wyjściem na spacer koniecznie trzeba spryskać lub posmarować całe ciało środkiem odstraszającym owady w tym kleszcze.
Postępowanie przy ugryzieniu kleszcza
Kiedy na swoim ciele lub bliskiej osoby zobaczymy kleszcza, nie należy smarować go tłuszczem lub przypalać ogniem. Usuwając go nie wolno też kręcić nim w prawo i w lewo. Najbezpieczniej jest wyjąć go jednym i zdecydowanym ruchem w górę. Kleszcze można usuwać specjalnymi kleszczołapkami, jednak trzeba bardzo uważać aby nie zgnieść lub nie rozerwać owada. Jeśli po usunięciu z ciała kleszcz się porusza to oznacza, że został wyciągnięty prawidłowo. Przez kilka dni należy też obserwować skórę, w przypadku zaczerwienienia, obrzęku i złego samopoczucia koniecznie trzeba udać się do lekarza.