Za pomocą nowoczesnej obróbki CNC można produkować różne elementy z wielu materiałów – metalu, tworzywa czy drewna. Kiedy warto skorzystać z obróbki numerycznej prowadzonej z użyciem maszyn CNC?

Czym jest CNC?

Termin CNC, czyli Computerized Numerical Control odnosi się do rodzaju układów sterowania stosowanych w maszynach. Mówi się wtedy, że są one sterowane numerycznie.

Układy sterowania CNC mogą być dowolnie zaprogramowane, aby wykonywały one zadaną pracę. W przypadku obróbki CNC mogą one wykonać odpowiedni produkt zgodnie z danymi zawartymi w pliku projektowym.

Dzięki temu, że maszyna samodzielnie wykonuje wtedy prace, może ona również uzyskać wysoką precyzję oraz szybkość, co przekłada się również na znaczną powtarzalność gotowych wyrobów.

Obróbka CNC – zastosowanie

Obróbka numeryczna ma bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystywana jest ona obecnie w wielu branżach.

Najczęściej obróbka CNC prowadzona jest z użyciem maszyn jak:

  • frezarki

  • tokarki

  • drążarki

Frezowanie CNC, toczenie CNC czy drążenie CNC pozwala na przygotowanie wyrobów o zróżnicowanym przeznaczeniu, między innymi jak elementy maszyn, części zamienne, wyroby dekoracyjne.

Taka metoda obróbki może być wykorzystana zarówno w przypadku wyrobów pojedynczych oraz w mniejszych seriach, jak i przy większych nakładach.

Zalety obróbki numerycznej CNC

Nowoczesna obróbka CNC ma wiele zalet, dlatego obecnie coraz częściej zastępuje ona również prace prowadzone ręcznie.

Do najważniejszych atutów obróbki CNC zaliczane są przede wszystkim:

  • szybkość prowadzenia produkcji

  • bardzo duża precyzja

  • powtarzalność wyrobów

  • bezpieczeństwo prac

  • możliwość wykonywania wyrobów w niskich i wysokich nakładach

Powyższe zalety powodują, że obróbka numeryczna jest bardzo często wybierana wtedy, gdy najważniejsza jest jakość wyrobów, dlatego muszą być one wykonane z najwyższą dokładnością.

Obróbka CNC – jak ją wykonać?

Aby skorzystać z obróbki CNC, nie trzeba wyposażać swojej firmy w drogą maszynę do obróbki numerycznej. Warto zdecydować się wtedy na usługową obróbkę CNC, która prowadzona jest przez firmy, które dysponują nowoczesnym zapleczem tego typu.

Usługowa obróbka CNC jest prowadzona przez firmy wykorzystujące obrabiarki CNC różnych typów. Wystarczy przekazać do nich projekt, a firma będzie mogła go zrealizować zgodnie z życzeniem klienta.

Z ofertami firm wykonujących obróbkę CNC na zamówienie można zapoznać się bliżej na stronach internetowych firm. Dostępne są tam również szczegółowe informacje techniczne dotyczące posiadanego przez nie sprzętu i świadczonych usług.

By Marek

Dodaj komentarz