grafika excel
http://fc09.deviantart.net/fs12/i/2006/288/e/c/Microsoft_Excel_Man_by_cocon.jpg

Chciałbyś wiedzieć wszystko o Excelu? Nie łudź się, taka osoba nie istnieje i z pewnością nie zostaniesz nią pierwszy. Excel ma tyle funkcji i opcji, że nie sposób ich ogarnąć w ciągu jednego życia zawodowego. Zadania nie ułatwiają także coraz bardziej zaawansowane aktualizacje i nowe wersje, które ukazują się na rynku. Można się zastanawiać, czy powstają one rzeczywiście po to, by pomóc użytkownikom, czy raczej po to, by zaspokoić ambicje Microsoft Office ?

Tabele przestawne i funkcje bazodanowe

Excel ma formę arkusza kalkulacyjnego, czyli wielkiej dwuwymiarowej tabeli pozwalającej na prezentację danych zarówno liczbowych jak i tekstowych. W obróbce danych pomagają liczne funkcje matematyczne i statystyczne, dzięki którym automatycznie zsumujemy nawet tysiące pozycji albo obliczymy ich średnią wartość w ułamku sekundy. Bardziej zaawansowani użytkowcy używają funkcji statystycznych, logicznych lub bazodanowych do swoich obliczeń; tworzą makra i wykresy, a tabele przestawne pozwalają im na dowolny układ interesujących ich danych. Nic więc dziwnego, ze Excel przydaje się nam zarówno w domu do podliczenia wydatków na remont, jak i w zakładzie pracy na przykład do naliczania płac, czy planowania produkcji.

Crash i brak kompatybilności

Pierwsza wersja Excela pochodzi z roku 1987. Jej popularność sprawiła, że od razu stała się bardzo popularna. Pozwoliło to firmie Microsoft rozwinąć program i obecnie zaoferować użytkownikom już 13 jego wersję. Właściwie powinniśmy się ciszyć, że koncern informatyczny myśli o naszych potrzebach i stale uaktualnia Excela. Tymczasem w praktyce, jest to bardziej skomplikowane. Okazuje się że najnowsze wersje nie zawsze doskonale współpracują z poprzednimi, w wyniku czego pracochłonne pliki, które stworzyliśmy w Excel 07 mogą być nieczytelne dla Excel 13. Do tego bardziej zaawansowane funkcje mocno obciążają system i pamięć w komputerze, czego wynikiem jest wolniejsza praca, a nawet (o zgrozo!) zawieszenie lub skasowanie całego arkusza nad którym pracowaliśmy dłuższy czas. Może czas na to, żeby Microsoft przestał nas przewyższać (excel = ang. przewyższać, górować) i pomyślał o dostosowaniu do poziomu przeciętnego użytkownika, zwłaszcza, że nie ma praktycznie konkurencji na rynku.

Źródło obrazka: www.fc09.deviantart.net/

By Marta

Dodaj komentarz