Zwierzęta domowe szybko stają się członkami rodziny. Właściciele psów, kotów czy innych zwierząt dbają o swoich pupili najlepiej jak umieją. Jeśli tylko coś im dolega, udają się do weterynarza. W niektórych wypadkach istnieje konieczność skorzystania z zakresu okulistyki weterynaryjnej. Czym jest ta gałąź weterynarii?

Czym jest okulistyka weterynaryjna?

Okulistyka jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem chorób oczu. Zwierzęta, podobnie jak i ludzie, mogą mieć problemy z oczami, które powstały nie tylko przez urazy mechaniczne. Wówczas konieczna jest pomoc weterynarza okulisty. Okulistyka weterynaryjna w Gdańsku jest stosunkowo młodą specjalizacją weterynarii. Wiele przychodni nie świadczy takich usług, choć to prężnie rozwijający się dział. Okulistyka weterynaryjna zajmuje się leczeniem chorób oczu zwierząt, a także diagnozowaniem dziedzicznych chorób narządu wzroku, które najczęściej występują u zwierząt rasowych. Co prawda w przypadku wykrycia wady wzroku u zwierzęcia, lekarze nie zalecają noszenia korygujących okularów, ale wiedza pomaga zapobiegać zaburzeniom oraz rozwojowi chorób infekcyjnych. Warto więc wykonywać okresowe badania wzroku u swojego pupila.

Jakie sygnały świadczą o potrzebie skorzystania z okulisty weterynaryjnego?

Jednym z pierwszych sygnałów, które powinny nas zaniepokoić się pocieranie przez zwierzę oczu – łapami czy ocieranie pyskiem po meblach. Sugeruje to, że zwierzę odczuwa swędzenie, pieczenie czy ból w okolicach oczu. Wówczas dobrze jest wybrać do weterynarza. Przychodnia weterynaryjna w Gdańsku zleci przeprowadzenie badań, które wykluczą wszelkie nieprawidłowości lub pozwolą w porę wychwycić zmiany chorobowe. Zaniepokoić powinna nas także wydzielina ropna z oczu pupila. Objaw ten jest bowiem związany z takimi chorobami jak zapalenie spojówek lub zespół suchego oka. Ropna wydzielina to także objaw infekcji bakteryjnej.

Częstymi chorobami oczu u zwierząt jest bakteryjne zapalenie spojówek, zespół suchego oka, tak zwana trzecia powieka. Choroby te są zwykle stosunkowo proste do zdiagnozowania i choć wymagają szybkiej reakcji, najczęściej do ich wyleczenia wystarczająca jest odpowiednia terapia farmakologiczna.

By Marek

Dodaj komentarz