izolacja

izolacjaWłaściwa izolacja rurociągów ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego działania i oszczędności na kosztach ich eksploatacji. W tym celu wykorzystuje się specjalne płaszcze izolacyjne. Co warto wiedzieć na temat tych komponentów?

W jakim celu stosuje się płaszcze izolacyjne?

Najczęściej płaszcze izolacyjne wykorzystywane są na rurociągach w celu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi jak niska i wysoka temperatura, uszkodzenia mechaniczne, wpływ chemikaliów. Wobec tego spotykane są także płaszcze wykonane z różnych typów materiałów.

Za pomocą płaszczów izolujących można:

  • Zabezpieczać rurociągi przed wpływem czynników zewnętrznych,

  • Redukować koszty związane z użytkowaniem rurociągów,

  • Zmniejszyć ryzyko awarii rurociągów,

  • Wydłużyć czas eksploatacji rurociągów.

Jak zbudowany jest płaszcz izolacyjny?

Płaszcze izolacyjne stosowane na rurociągi mają na celu odpowiednią ochronę rur przed wpływem czynników zewnętrznych. Są one najczęściej zbudowane z kilku warstw, aby uzyskać optymalny stopień bezpieczeństwa oraz oczekiwane działanie.

Najczęściej płaszcze izolacyjne zbudowane są z dwóch warstw:

  • Warstwy izolującej – ma ona na celu odpowiednie izolowanie termiczne rurociągu, czyli pozwala na zmniejszenie ryzyka związanego z obniżeniem lub podwyższeniem temperatury medium,

  • Warstwy ochronnej – zabezpiecza ona warstwę izolującą z zewnątrz, najczęściej tego typu płaszcze wykonuje się z blachy.

Dostępne są także inne rodzaje płaszczów izolujących, na przykład mogą być to płaszcze ochronne wykonane z folii PCV, folii aluminiowej, specjalnych mas chemicznych, na przykład bitumicznych, silikonowych.

Ponadto płaszcze izolacyjne są również uzupełniane o dodatkowe elementy, między innymi akcesoria montażowe. Z zewnątrz mogą być też powlekane dodatkowymi powłokami.

Gdzie można zamówić płaszcze izolujące?

Obecnie płaszcze izolujące są oferowane zarówno jako komponenty gotowe, jak i wykonane na indywidualne zamówienie, wobec tego mogą być one specjalnie dopasowane do konkretnego zastosowania, na przykład rurociągu, armatury.

Gotowe komponenty przeznaczone do wykonania płaszcza izolującego można zakupić bezpośrednio u producentów, którzy oferują je w różnych wariantach do wyboru. Należy wtedy dopasować je do długości oraz do przebiegu rurociągu.

W przypadku wykonania płaszcza izolującego na indywidualne zamówienie można zlecić jego zaprojektowanie i wykonanie firmie, która zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług w tym obszarze.

Oferty firm sprzedających gotowe płaszcze izolacyjne oraz produkujących je na zamówienie można sprawdzić online.

By Marek

Dodaj komentarz