Właściwa izolacja rurociągów ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego działania i oszczędności na kosztach ich eksploatacji. W tym celu wykorzystuje się specjalne płaszcze izolacyjne. Co warto wiedzieć na temat tych komponentów?
W jakim celu stosuje się płaszcze izolacyjne?
Najczęściej płaszcze izolacyjne wykorzystywane są na rurociągach w celu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi jak niska i wysoka temperatura, uszkodzenia mechaniczne, wpływ chemikaliów. Wobec tego spotykane są także płaszcze wykonane z różnych typów materiałów.
Za pomocą płaszczów izolujących można:
-
Zabezpieczać rurociągi przed wpływem czynników zewnętrznych,
-
Redukować koszty związane z użytkowaniem rurociągów,
-
Zmniejszyć ryzyko awarii rurociągów,
-
Wydłużyć czas eksploatacji rurociągów.
Jak zbudowany jest płaszcz izolacyjny?
Płaszcze izolacyjne stosowane na rurociągi mają na celu odpowiednią ochronę rur przed wpływem czynników zewnętrznych. Są one najczęściej zbudowane z kilku warstw, aby uzyskać optymalny stopień bezpieczeństwa oraz oczekiwane działanie.
Najczęściej płaszcze izolacyjne zbudowane są z dwóch warstw:
-
Warstwy izolującej – ma ona na celu odpowiednie izolowanie termiczne rurociągu, czyli pozwala na zmniejszenie ryzyka związanego z obniżeniem lub podwyższeniem temperatury medium,
-
Warstwy ochronnej – zabezpiecza ona warstwę izolującą z zewnątrz, najczęściej tego typu płaszcze wykonuje się z blachy.
Dostępne są także inne rodzaje płaszczów izolujących, na przykład mogą być to płaszcze ochronne wykonane z folii PCV, folii aluminiowej, specjalnych mas chemicznych, na przykład bitumicznych, silikonowych.
Ponadto płaszcze izolacyjne są również uzupełniane o dodatkowe elementy, między innymi akcesoria montażowe. Z zewnątrz mogą być też powlekane dodatkowymi powłokami.
Gdzie można zamówić płaszcze izolujące?
Obecnie płaszcze izolujące są oferowane zarówno jako komponenty gotowe, jak i wykonane na indywidualne zamówienie, wobec tego mogą być one specjalnie dopasowane do konkretnego zastosowania, na przykład rurociągu, armatury.
Gotowe komponenty przeznaczone do wykonania płaszcza izolującego można zakupić bezpośrednio u producentów, którzy oferują je w różnych wariantach do wyboru. Należy wtedy dopasować je do długości oraz do przebiegu rurociągu.
W przypadku wykonania płaszcza izolującego na indywidualne zamówienie można zlecić jego zaprojektowanie i wykonanie firmie, która zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług w tym obszarze.
Oferty firm sprzedających gotowe płaszcze izolacyjne oraz produkujących je na zamówienie można sprawdzić online.