komin

kominSystematyczne przeglądy kominów mają bardzo duże znaczenie, natomiast bardzo często są one pomijane. Dlaczego trzeba pamiętać o przeglądach kominiarskich? Jak często powinno się je prowadzić? Komu zlecić przegląd komina? Zapraszamy do sprawdzenia!

Dlaczego przeglądy kominów są takie ważne?

Kominy w budynkach służą do odprowadzania dymów oraz spalin, na przykład powstających podczas procesów ogrzewania. Aby system grzewczy w budynku mógł działać prawidłowo, bardzo ważne jest sprawne działanie komina.

Gdy komin będzie zatkany, nieszczelny, wtedy stanowi on poważne zagrożenie dla mieszkańców budynku. Dochodzi wtedy do zaburzenia cyrkulacji powietrza i do przedostawania się do wnętrza szkodliwych produktów spalania, w tym tlenku węgla, czyli śmiercionośnego czadu.

Wobec tego przeglądy okresowe kominów – https://kominprofil.pl/przeglady-okresowe-kominow/ powinno się prowadzić regularnie, aby zapobiegać poważnemu zagrożeniu, jakie niesie ze sobą niesprawny system kominowy.

Kiedy powinno się wykonywać przeglądy okresowe kominów?

Dokładne wskazania, kiedy powinno się prowadzić przeglądy kominów, zawiera Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. W jej przepisach można znaleźć informacje o tym, że za przeglądy okresowe kominów odpowiedzialny jest właściciel albo zarządca budynku.

Przepisy wskazują, że przeglądy okresowe kominów połączone z czyszczeniem powinny być prowadzone przynajmniej raz do roku, natomiast w przypadku określonych typów paliw należy robić to częściej.

Częstotliwość czyszczenia komina i przeglądów kominiarskich:

  • 4 razy do roku – w przypadku systemów grzewczych opalanych za pomocą paliw stałych, na przykład węgla albo drewna
  • 2 razy do roku – w przypadku systemów grzewczych, które są opalane paliwami ciekłymi, na przykład olej opałowy, a także w przypadku kotłów gazowych

Wobec tego należy pamiętać o tych terminach, aby dzięki temu zredukować ryzyko poważnych wypadków i jednocześnie uchronić się przed karami za brak aktualnych przeglądów. Mogą one wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Przegląd kominiarski – komu go zlecić?

Przepisy Prawa budowlanego wskazują, że przeglądy okresowe kominów powinny być prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie do tego uprawnienia.

Przegląd okresowy komina oraz jego czyszczenie powinny być wykonane przez kominiarza posiadającego uprawnienia mistrza kominiarskiego, który zrzeszony jest w Korporacji Kominiarzy Polskich lub też przez inną osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia do tego typu prac.

Aby zamówić kominiarza, który wykona przegląd kominiarski, warto skorzystać z internetu, gdzie można znaleźć oferty tego typu i od razu zadzwonić do specjalisty.

By Marek

Dodaj komentarz