Jednym z najczęściej stosowanych urządzeń zarówno w kuchni jak i łazience jest podgrzewacz przepływowy. Przygotowuje on wodę na bieżąco, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca i oszczędza energię. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, a dobór konkretnego sprzętu powinien być dostosowany do naszych potrzeb i zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Na co zwrócić uwagę wybierając ogrzewacz przepływowy? Podpowiadamy. 

Czym jest przepływowy podgrzewacz wody?

Przepływowy podgrzewacz jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiających ogrzewanie wody. Urządzenie to uruchamia się w momencie odkręcenia kranu, ocieplając płynącą do punktu poboru ciecz. Montując je, należy pamiętać, że im większa odległość między tymi punktami, tym dłużej trzeba będzie poczekać na cieplejszy strumień.

Moc przepływowego ogrzewacza wody

Przepływowe ogrzewacze wody różnią się między sobą wieloma parametrami. Jednak jednym z najważniejszych jest ich moc. Podstawowe modele wykazują ją na poziomie od 3 do 4,5 kW. Jednak występują również większe na przykład do 6 kW. Takie sprzęty zasilane są przy pomocy prądu jednofazowego, czyli 230 V.

Urządzenia o wyższych parametrach, których moc sięga nawet 25 kW, wymagają już zastosowania zasilania trójfazowego, czyli 400 V. Z tego powodu wybierając konkretny model, warto zastanowić się, jak dużej mocy potrzebujemy, a także jakie są możliwości naszej sieci elektrycznej w domu. Jeżeli nie posiadamy przyłączenia 400 V, wówczas powinniśmy zdecydować się na mniejsze modele.

Podgrzewacz przepływowy jednopunktowy czy wielopunktowy

Obecnie na rynku dostępne są podgrzewacze przepływowe jednopunktowe i wielopunktowe. Te pierwsze umożliwiają korzystanie z ciepłej wody w jednym kranie. Zazwyczaj ich moc jest stosunkowo niewielka, dlatego do ich zasilania wystarczy instalacja jednofazowa. Takie urządzenia zazwyczaj pozwalają na ogrzanie około 3 litrów na minutę, co zapewnia komfortowe warunki w przypadku wykonywania większości czynności.

Z kolei wielopunktowe sprzęty, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają korzystanie z ciepłej wody w kilku miejscach, na przykład w kuchni i w łazience — w umywalce i wannie. W zależności od konkretnego modelu mogą wymagać podłączenia do sieci trójfazowej, dzięki czemu są znacznie wydajniejsze.

Wybierając podgrzewacz przepływowy, należy wziąć pod uwagę również ile osób będzie z niego korzystało i jak dużo wody, w jak krótkim czasie musi zostać podgrzane. Niebagatelne znaczenie ma również rodzaj instalacji elektrycznej w naszym mieszkaniu.

 

By Marek

Dodaj komentarz