Zaczęły się wakacje, niezwykły czas w roku na który tak bardzo czekaliśmy. Lato to wyjątkowa pora roku, która sprzyja gromadzeniu wspaniałych wspomnień oraz zawieraniu znajomości na lata. W te wakacje możesz zrobić coś wyjątkowego, coś do czego gorąco zachęcamy, w te wakacje bądź bohaterem i uratuj czyjeś życie, podziel się sobą –  oddaj krew, bo to właśnie latem potrzeba jej najwięcej. Oddawanie krwi to naprawdę świetna sprawa, dzięki której poczujesz się lepiej.

Co należy wiedzieć o oddawaniu krwi?

 

Krwi potrzebuje wiele osób, a są to ofiary wypadków, osoby poddające się operacji, chorzy na białaczkę i inne choroby krwi oraz choroby przewlekłe. Nasza krew jest też potrzebna do przeprowadzania badań i produkcji niektórych leków. Podczas jednorazowego oddawania krwi można oddać 450 ml. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6, ale nie częściej niż co 8 tygodni. Aby oddać krew trzeba ważyć co najmniej 50 kg, mieć dobry poziom hemoglobiny i czuć się dobrze. Oprócz krwi pełnej można również oddawać jej składniki takie jak: osocze, płytki krwi, krwinki białe i czerwone.

Oddawanie krwi – jak się do niego przygotować?

Przed udaniem się do centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub krwiobusu należy się odpowiednio przygotować, a mianowicie:

  • zjeść lekki posiłek;
  • nie spożywać alkoholu( przynajmniej dzień wcześniej);
  • powstrzymać się od palenia papierosów na kilka godzin przed (jeśli palimy oczywiście);
  • odpowiednio nawodnić swój organizm, wypijając minimum dwie szklanki płynów np. wody czy soku;
  • trzeba być też wypoczętym.

Po udanej donacji trzeba wypocząć i zregenerować swój organizm poprzez zjedzenie kalorycznego posiłku bogatego w węglowodany. Należy również powstrzymać się od większej aktywności fizycznej i „oszczędzać” rękę z której pobierana była krew. Wybierając się ze szczytną misją podzielenia się sobą warto zabrać ze sobą osoby towarzyszące, tą pozytywną inicjatywą trzeba zarażać innych. Zachęcamy także do zapisania się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Dla nas to tak niewiele a możemy uratować czyjeś życie.

By Marek

Dodaj komentarz