Upalne lato sprzyja wakacyjnym wyjazdom nad wodę. Mniejsze i większe zbiorniki wodne są tłumnie odwiedzane, a nawet oblegane przez rzesze turystów. Morze, jeziora, rzeki i zalewy to miejsca w których chcemy się ochłodzić, podczas kąpieli. Jednak możliwość pływania, to nie jedyna atrakcja z jakiej możemy skorzystać podczas pobytu nad wodą. Jeśli lubimy spędzać czas aktywnie i jesteśmy głodni nowych przygód i wrażeń to wybierajmy miejsca gdzie są atrakcje wodne. Aktywny odpoczynek nad wodą naprawdę skutecznie odpręża.

Atrakcje wodne na lato

Do najstarszych atrakcji wodnych, które są chętnie wybierane nadal jest rejs łódką, motorówką lub żaglówką. Pływać możemy sami lub w towarzystwie kapitana. Po jeziorze, stawie, zalewie, czy też morzu możemy również pływać na rowerkach wodnych. Rowerki i małe łódki są praktycznie dostępne do wypożyczenia, tam gdzie jest większy zbiornik wodny. Spływ kajakowy to także ciekawa forma rekreacji, można wybierać trasy o różnym poziomie trudności i  dzięki temu szkolić swoje umiejętności. Atrakcje wodne z roku na rok stają się coraz ciekawsze, a niektóre niemal wydają się ekstremalne. Do takich sportów można zaliczyć parasailing, czy  wakeboarding do których wykorzystuje się łódki motorowe. W pierwszym przypadku unosimy się wysoko w powietrzu, na specjalnym spadochronie ciągniętym przez łódkę. Podziwianie widoków z góry to wyjątkowe przeżycie. Wakeboarding polega na płynięciu na specjalnej łódce również ciągniętej przez łódkę, przy jednoczesnym trzymaniu się liny przyczepionej do łodzi lub wyciągu. W nadmorskich kurortach modne są też inne ekstremalne sporty wodne takie jak: narty wodne, tzw. banany, czy też flyboarding, który wymaga specjalnego przeszkolenia. Skutery, widsurfing, czy kitesurfing to sporty które może wypróbować każdy.

Wybierając się nad wodę, pamiętajmy nie tylko o stroju kąpielowym, ręczniku, czy innych akcesoriach, dobry humor i chęć aktywnego spędzenia czasu również jest ważna. Jednak podczas pobytu nad wodą, nawet nad małym zalewem najważniejszy jest zdrowy rozsądek, gdyż nawet zwykłe pływanie czy kąpiel może skończyć się utrata zdrowia lub życia. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, przed wejściem do wody nie spożywajmy alkoholu i nie dajmy ponieść się brawurze. Nie wszystkie atrakcje wodne będą dla nas odpowiednie. Wybierajmy mądrze!

 

By Marek

Dodaj komentarz