ubezpieczenie

ubezpieczenieNasze życie pisze różne scenariusze i niestety nie zawsze są one pozytywne. Jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby ostanie wydarzenia, takie jak pandemia, będziemy mogli zobaczyć, że czasami wystarczy jedno wydarzenie, aby nasze życie uległo ogromnej zmianie. O ile nie mamy zbyt dużego wpływu na to, co akurat przyniesie nam los, to zapewnienie odpowiedniego bytu naszym bliskim jak najbardziej leży w zakresie naszych możliwości. Jednym ze sposobów, by zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek naszego odejścia może być polisa na życie. Dlaczego warto ją mieć i jak wybrać tę najlepszą?

 

Polisa na życie – przed czym nas chroni?

Polisa na życie to obok prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jeden z najczęściej wybieranych produktów ubezpieczeniowych w Polsce. Nie powinno nas to absolutnie dziwić, gdyż polisa na życie jest w stanie zabezpieczyć nas i naszą rodzinę na wypadek przeróżnych zdarzeń i scenariuszy. Jak to działa?

Chociaż ubezpieczenie to określane jest jako polisa na życie, to jego podstawowe przeznaczenie jest zgoła odmienne – polisa na życie ma przede wszystkim zabezpieczać naszą rodzinę finansowo na wypadek naszej śmierci. Przykładowo, jeśli przydarzyłby nam się jakiś wypadek w pracy, na którego skutek stracilibyśmy życie, nasza rodzina dostanie z tego tytułu odszkodowanie. Wysokość odszkodowania może być praktycznie dowolna, w zależności od tego, na jaką konkretnie polisę się zdecydowaliśmy.

Dodajmy od razu, że nikomu nie życzymy niczego złego. Jednakże musimy pamiętać o tym, że wypadki mogą się przydarzyć właściwie każdemu i w każdej chwili, dlatego dobrze będzie się zabezpieczyć na taką ewentualność. Dlaczego jeszcze warto mieć polisę na życie?

Polisa na życie może chronić nas także w wypadku choroby lub utraty pracy

Ogromną zaletą polisy na życie jest to, że możemy użyć jej w celu ochrony naszych bliskich nie tylko w przypadku naszej śmierci, ale też przy innych okolicznościach. Oczywiście podstawowe zadanie polisy na życie jest w tym wypadku takie samo, jednak możemy rozszerzyć ją o inne opcje. Najczęściej wybierane sytuacje to utrata pracy lub przewlekła choroba.

Podobnie jak w przypadku wypadków przy pracy czy wypadków komunikacyjnych, zachorować może każdy. Jeśli będzie to przewlekła choroba, której przebieg uniemożliwi nam podjęcie pracy zarobkowej, nasza sytuacja finansowa może nie przedstawiać się w zbyt optymistycznych barwach. Podobnie wygląda utrata pracy, która nie zawsze musi wynikać z naszej winy – czasami redukcje etatów lub dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku sprawią, że zapotrzebowanie na nasze usługi maleje.

W takich sytuacjach dobra polisa na życie może nawet zapewnić nam odpowiednik renty, co będzie wręcz zbawienne dla naszego domowego budżetu i pozwoli zabezpieczyć naszych bliskich na przyszłość. No właśnie – dobra polisa na życie. Jak poznać czy w pełni będzie odpowiadała naszym potrzebom i preferencjom?

Jak wybrać polisę na życie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podstawową sprawą, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę podczas zawierania umowy z ubezpieczycielem jest to, co obejmuje zakres ubezpieczenia. Jest on niczym innym niż listą, w której znajdziemy wszystkie ewentualne czarne scenariusze, które mogą nam się przydarzyć. Jeśli ktoś pracuje z jadowitymi zwierzętami, może zażyczyć sobie w zakresie ubezpieczenia ochronę na wypadek ukąszenia. Jest to dosyć barwny przykład, który dobrze pokazuje, że zakres ubezpieczenia zawsze powinien być dostosowany do tego, czego aktualnie potrzebujemy.

Pamiętajmy jeszcze o przeanalizowaniu wyłączenia odpowiedzialności, które będziemy mogli znaleźć w naszej umowie. Są to sytuacje, podczas których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania za poniesione straty. Zazwyczaj wyłączenia odpowiedzialności dotyczą sytuacji, które wydarzyły się z naszej winy. Przykładem może być uszczerbek na zdrowiu poniesiony na skutek wypadku samochodowego, którym kierowaliśmy w stanie nietrzeźwości lub wdanie się w bójkę. Zawsze sprawdźmy, w jakich okolicznościach ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty polisy, gdyż tylko w taki sposób unikniemy przykrych niespodzianek.

By Marek

Dodaj komentarz