mierzenie temperatur w przemyśle

Dokładne zmierzenie temperatury w przypadku produkcji przemysłowej nie jest proste. Zadanie to mogą bardzo utrudniać wysokie temperatury, opary gazów wybuchowych, a także substancje agresywne chemicznie, z którymi bardzo często mamy do czynienia w przemyśle. Z tego względu do pomiaru temperatury w tego typu warunkach należy wybrać bardzo wytrzymałe czujniki, które posiadają szeroki zakres pomiarowy. 

W przemyśle temperatura mierzona jest najczęściej za pomocą czujników rezystancyjnych oraz termoelektrycznych (nazywanych inaczej termoparami). Zaletą pierwszych jest bardzo duża dokładność, a drugich bardzo duża skala pomiaru. Firma Guenther to jeden z najbardziej doświadczonych i cenionych dostawców technologii pomiaru na świeci. Oferowane przez nas czujniki temperatury wyróżniają się na rynku precyzyjnym wykonaniem i niezawodnością.

Wysokość temperatur w przemyśle

mierzenie temperatur w przemyśle

Zaawansowane technologie pomiaru temperatury mają szerokie zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu. Temperatury, które występują w procesach produkcyjnych mogą być bardzo niskie lub bardzo wysokie i przekraczać nawet +2000 stopni Celsjusza. Do ich pomiaru wykorzystywane są profesjonalne czujniki temperatury, wśród których najbardziej skuteczne są czujniki rezystancyjne i termopary. 

Wartości otrzymane z obu rodzajów czujników są przetwarzane na sygnał elektryczny przez przetworniki temperatury. Dobry przetwornik znacząco wpływa na zwiększenie precyzji pomiarów. Termopary i sensory rezystancyjne oferowane przez naszą firmę wykorzystywane są w wielu branżach przemysłu. Produkujemy wiele rodzajów czujników temperatur o rożnej skali pomiarowej, które mogą być wykorzystywane nawet w najwyższych temperaturach.

Wysokie temperatury- czym mierzyć?

Do pomiaru wysokich temperatur w różnych dziedzinach przemysłu oraz w laboratoriach naukowych stosuje się zazwyczaj sensory rezystancyjne oraz termoelektryczne (termopary). Te typy czujników temperatury to urządzenia zaawansowane technicznie, które umożliwiają uzyskanie bardzo dokładnych wyników. W jaki sposób wybrać czujnik odpowiedni do zmierzenia temperatury w danym procesie produkcyjnym?

Z pewnością najważniejszym kryterium doboru odpowiedniego czujnika jest jego zakres pomiaru temperatury. Sensory rezystancyjne nie mogą być używane w temperaturze przekraczającej +850°C, więc w wyższych temperaturach konieczne jest korzystanie z termopar. Czujniki rezystancyjne używane we właściwym zakresie temperatur są bardziej dokładne, co nie oznacza, że pomiary uzyskane za pomocą sensorów termoelektrycznych nie są precyzyjne.

dokładne mierzenie temperatury w przemyśle

Działanie czujnika rezystancyjnego opiera się na wykorzystaniu zmian oporu materiału, z którego wykonany jest sensor (rezystora) względem mierzonej temperatury. Materiałem tym może być platyna, miedź lub nikiel, jednak najbardziej popularna jest platyna. Termopara – zasada działania, której opiera się na mierzeniu zmian poziomu napięcia pod wpływem zmian temperatury – może być używana nawet w temperaturach przekraczających +2000°C.

Na rynku dostępne są różne rodzaje czujników rezystancyjnych i termopar, które posiadają zróżnicowane zakresy pomiarowe. Firma Guenther oferuje klientom rozwiązania na miarę ich potrzeb. Wieloletnie doświadczenie i wiedzę techniczną wykorzystujemy do budowy sensorów dostosowanych nawet do bardzo trudnych warunków produkcyjnych. Jesteśmy jednym z globalnych liderów w zakresie tworzenia technologii pomiarów temperatur.

Guenther- technologie pomiaru temperatury

guenther banner

Guenther to firma znana i ceniona przez przedsiębiorstwa działające we wszystkich dziedzinach przemysłu. Tworzenie i rozwój nowoczesnej technologii pomiaru temperatur to nasz cel i pasja. Dostarczamy naszym klientom elektryczne czujniki temperatur i inną aparaturę spełniające najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Nasza technologia oparta jest na ponad 50 latach doświadczenia, które zdobyliśmy współpracując z licznymi partnerami handlowymi z całego świata.

By Marek

Dodaj komentarz