Ogród jesienią wygląda przepięknie, feeria złotych, żółtych, czerwonych i brązowych liści na drzewach i krzewach cieszy oczy. Złota polska jesień potrafi zachwycać codziennie, na nowo. W tak pięknych okolicznościach przyrody nie możemy jednak zapomnieć, o przygotowaniu ogrodu na zimę. Uprzątnięcie trawnika z liści oraz zabezpieczenie krzewów i kwiatów bywa czasochłonne i męczące ale przy sprzyjającej aurze, taka praca jest bardzo przyjemna. Właściwe przygotowanie ogrodu na zimę sprawi, że już wczesną wiosną będzie wyglądał świetnie.
Przygotowanie ogrodu na zimę – niezbędne prace
Grabienie liści
To rutynowa i tradycyjna wręcz czynność, którą każdy właściciel większego lub mniejszego ogrodu wykonać musi. Jeśli uprzątniemy liście jesienią nie, będziemy musieli robić tego na wiosnę, kiedy trudniej jest ich się pozbyć. Główną zaletą grabienia liści jest estetyczny wygląd trawnika, ponadto grabie napowietrzy glebę. Gnijące liście odcinają dostęp światła słonecznego, co może powodować również gnicie trawy i inne jej choroby. Zgrabione liście należy wykorzystać jako kompost lub jako ochronną warstwę dla niektórych zimujących roślin. Taką „pierzynką” z suchych liści warto obłożyć rośliny okrywowe – rosnące pod drzewami, krzewy oraz rabaty. Kupki liści są też schronieniem dla jeży, więc jeśli w swoim ogrodzie widzieliśmy te sympatyczne zwierzątka, to watro pozostawić dla nich trochę liści.
Pielęgnacja trawnika
Jesienią nie rezygnujemy z koszenia trawnika. Gdy uporamy się opadającymi liśćmi, należy też skosić trawę, gdyż krótsza trawa lepiej przetrwa zimę. Optymalna wysokość trawy przy ostatnim, jesiennym koszeniu powinna wynosić około 4 cm. Dzięki temu trawa zgromadzi niezbędne składniki pokarmowe w nasadach pędów, które pozwolą jej przetrwać zimę i odrosnąć wiosną. Zbyt nisko skoszona, narażona będzie na przemarzanie korzeni, a zbyt wysoka trawa może pleśnieć i gnić pod śniegiem. Ostatnie koszenie trawnika powinno odbyć się w drugiej połowie października, jeśli jednak mamy ciepłą jesień, to można je wykonać na początku listopada. Jesień, to również dobry czas na nawożenie i wapnowanie trawnika. Dzięki właściwie dobranym nawozom wzmocnimy odporność korzeni na mróz, a wiosną trawnik bujnie się zazieleni. Po rozprowadzeniu nawozu (w sklepach ogrodniczych możemy kupić specjalne jesienne nawozy) należy podlać trawnik. Pamiętajmy, że trawnik nawozimy po wcześniejszym skoszeniu.
Zabezpieczenie roślin
Przygotowanie ogrodu na zimę polega również na zabezpieczeniu roślin wieloletnich, w tym krzewów i drzew przed niskimi temperaturami. Wrażliwe na mróz rośliny otulamy agrowłókniną, nie można używać foli, która nie przepuszcza powietrza oraz wody i może powodować zaparzanie roślin. Kiedy opadną już wszystkie liście, należy z drzew i krzewów usunąć uszkodzone gałęzie. Do przycinania gałęzi używamy ostrego sekatora lub nożyc, bowiem gładkie cięcia zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji. Pamiętajmy też o przycięciu bylin i róż, które skracamy o 2/3 długości gałązki. Pędy róż i bylin kompostujemy, a gałązki wykorzystujemy jako ściółkę. Z rabat trzeba usunąć kwiaty jednoroczne, a kilkuletnie rośliny balkonowe w doniczkach znosimy do piwnicy. Przed nadejściem dużych mrozów należy również obficie podlać rododendrony i iglaki zimozielone, dzięki temu lepiej zniosą tzw. suszę fizjologiczną.
Przygotowanie gleby
Staranne przygotowanie gleby jesienią na zimę, przyniesie efekty wiosną i latem. Dzięki jesiennym pracom ogrodowym, wszystkie uprawy będą udane. Rodzaj prac trzeba dobrać do rodzaju gleby jaki znajduje się w naszym ogrodzie czy na działce. Gliniaste gleby należy przekopać i zostawić, aby rozkruszył je mróz. Natomiast gleby lekkie i piaszczyste tylko odchwaszczamy i lekko spulchniamy, a na koniec przekrywamy warstwą kompostu. Ziemię przeznaczoną na posadzenie nowalijek wykładamy kompostem i przekrywamy włókniną lub słomianą matą. Takie zabezpieczenie umożliwi uprawę warzyw już wczesną wiosną, a do tego odżywi glebę. Jesienią w pełni możemy wykorzystać kompost jaki zbieraliśmy przez lato.
Sadzenie drzew i krzewów
Przygotowanie ogrodu na zimę polega również na posadzeniu w nim nowych roślin, nie tylko cebulek kwiatów takich jak: hiacynty, narcyzy czy tulipany, ale też drzewek i krzewów owocowych. Pnie drzew owocowych warto zabezpieczyć przez obgryzaniem przez zwierzęta. Jesień to dobry czas na posadzenie żywopłotu, tuj i innych iglaków oraz krzewów ozdobnych. Rośliny o tej porze roku lepiej się przyjmują, gdyż panują bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne, jest więcej opadów i skraca się bezpośrednia ekspozycja na słońce. Dzięki temu straty wody nie są tak duże i o wiele łatwiej jest zapewnić odpowiednią wilgotność gleby, co jest bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu rośliny. Rośliny, które mają zapewnioną odpowiednią wilgotność, szybciej rozwijają system korzeniowy, dzięki temu na wiosnę rozpoczynają okres wegetacyjny. Przed posadzeniem krzewów czy drzewek, a także cebulek należy je namoczyć, aby były dobrze nawodnione. Sadzimy je na głębokości dogodnej dla danej rośliny. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, bardzo ważnym zabiegiem jest też przycięcie części nadziemnej krzewów.