Grudzień to bez wątpienia świąteczny miesiąc, miesiąc w którym bardzo intensywnie przygotowujemy się do najpiękniejszych świąt, Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. W tym wyjątkowym magicznym i rodzinnym czasie spotykamy się przy suto zasta wionych stołach, które wręcz uginają się od tradycyjnych, polskich przepysznych potraw. Niestety wigilijne i świąteczne potrawy mają jedną wadę są niezwykle kaloryczne i ciężko strawne. Dlatego zanim zagościmy na dobre w kuchni trzeba wiedzieć jakie przyprawy wspomagają trawienie.

Przyprawy wspomagające trawienie

Przyprawy wspomagające trawienie wigilijnych i świątecznych dań są większości z nas dobrze znane i lubiane. Przy przygotowaniu poszczególnych potraw warto ich dosypać ich ciut więcej (oczywiście nie przesadzając). Poniżej lista przypraw które warto mieć pod ręką przygotowując świąteczne dania.

Rozmaryn – to przyprawa, która pobudza trawienie, a do tego jest bardzo korzystna dla pracy serca oraz układu nerwowego. rozmaryn doskonale pasuje do wszelkiego rodzaju dań mięsnych, wzbogaci również smak zup i sosów.

Tymianek – to przyprawa która doskonale przyśpieszy proces trawienia oraz pobudzi żołądek do pracy i wywiera również korzystny wpływ na nerki i serce. W przypadku tymianku należy zachować umiar w jego stosowaniu ponieważ jest to przyprawa niezwykle aromatyczna.

Koper – jest niezwykle pomocy przy leczeniu wzdęć , działa rozkurczowo i łagodzi uczucie głodu. Do świątecznych dań śmiało można dodawać nasiona kopru, które usprawnią trawienie ciężkostrawnych potraw. Ponadto koper zawiera też witaminę: A,C, D, E, K, B1, B2 i PP.

Kminek – to kolejna przyprawa która powinna być dodawana do świątecznych dań zwłaszcza tych z kapustą i mięsem. Kminek to przyprawa, która łagodzi wzdęcia oraz zgagę, a dodatkowo wspomaga pracę nerek.

Mięta – to zioło które powinno znajdować się w doniczce lub suszona w torebce w każdej kuchni. Doskonale łagodzi wszelkie dolegliwości żołądkowe np. niestrawność, ból żołądka, wzdęcia itp.

 

By Marek

Dodaj komentarz