Słońce chociaż tak odległe od naszej planety ma ogromny wpływ na szereg procesów jakie dzieją się na Ziemi. Bez promieniowania słonecznego nie byłoby życia na naszym globie. Pomimo tego, że cały czas zgłębiana jest wiedza na temat Słońca i jego działania, nie jesteśmy w stanie wykorzystać całej jego mocy. Amerykańscy naukowcy obliczyli, że w godzinę Ziemia otrzymuje tyle energii ze Słońca ile cała ludzkość zużywa w ciągu roku. Dlatego też wykorzystywanie energii słonecznej jest coraz bardziej popularne.

Wykorzystanie energii słonecznej

Energia słoneczna jest już od lat wykorzystywana w państwach gdzie promieniowanie słoneczne jest bardzo duże. Ogromne elektrownie słoneczne zajmują dziesiątki hektarów np. pustyń na całym świecie, przemieniając promieniowanie słoneczne w prąd elektryczny. Koszt wybudowania elektrowni jest duży jednak, bardzo szybko się zwraca gdyż „surowiec” w tym przypadku energia słoneczna jest całkowicie darmowa. To nie tylko ekonomiczne ale również ekologiczne rozwiązanie, którego tak bardzo potrzebuje nasza planeta. Dzięki rozwojowi technologii i wprowadzeniu na rynek ogniw fotowoltaicznych, każdy może mieć darmową i w pełni ekologiczną energię elektryczną pozyskiwaną ze słońca – także w naszym kraju.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Energia słoneczna w naszym kraju jest już od dawna wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej za pomocą bardzo popularnych kolektorów słonecznych, a także od niedawna do produkcji energii elektrycznej. Już niedługo każdy z nas na dachu własnego domu będzie mógł posiadać mini elektrownię słoneczną, a nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej, wyprodukowanej za pomocą ogniw fotowoltaicznych sprzedawać elektrowniom. Zainteresowanie systemami fotowoltaicznymi bardzo szybko wzrasta. Fotoogniwa przetwarzają promieniowanie słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną, bez skutków ubocznych takich jak: hałas, zanieczyszczenia, czy inne niekorzystne zmiany w środowisku. Systemy fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe i niezwykle trwałe. Najnowocześniejsze moduły umożliwiają płynne przyłączenie źródeł energii pomiędzy panelami, bateriami oraz konwencjonalną energetyką. W słoneczny i pogodny dzień energia czerpana jest ze słońca, a w nocy z baterii. W zimowe i pochmurne miesiące można korzystać z energii płynącej z sieci. W okresie letnim natomiast systemy fotowoltaiczne produkują nadwyżki energii, które można sprzedawać do sieci ogólnej.

 

By Marek

Dodaj komentarz