Smog utrudnia oddychanie i zmniejsza widoczność, a obserwujemy go głównie w dużych miastach niestety jest on bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Smog jest mieszanką dymu, zanieczyszczeń powietrza i mgły, aby wystąpił zanieczyszczeniom i wilgoci musi towarzyszyć bezwietrzna pogoda. Wówczas wydzielane na wskutek działalności człowieka pyłu oraz dymy, zamiast ulatywać do góry, zalegają na niewielkich wysokościach i pozostają do momentu zmiany warunków atmosferycznych, na bardziej wietrzne. Najgorsza sytuacja jest w miastach położonych w dolinie. Główne składniki smogu to: pyły zawieszone, tlenki siarki, azotu i tlenki węgla, metale ciężkie, dioksyny i sadza.
Jak nie zwiększać smogu?
W walce ze smogiem bardzo ważne są działania systemowe, ale każdy z nas może podjąć działania aby zmniejszyć powstawanie smogu. Dlatego warto jak najczęściej korzystać z komunikacji miejskiej lub roweru. Trzeba także pielęgnować roślinność, sadzić jak najwięcej drzew i krzewów. W naszych domach i mieszkaniach również powinny pojawić się rośliny, gdyż nawet niepozorne rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze. Warto również zainwestować w termomodernizację budynków, zwłaszcza tych starych. Niezwykle opłacalne i co najważniejsze ekologiczne są źródła energii odnawialnej np. fotowoltaika. Remontując czy budując dom trzeba rozważyć instalację pompy ciepła lub kolektorów słonecznych, których założenie jest często dofinansowywane. W domach trzeba wymienić piec na nowy lub zainstalować filtr kominowy w tym przypadku również można liczyć na dofinansowanie.
Jak żyć ze smogiem?
Niestety jeszcze nie szybko w naszym kraju będziemy oddychać czystym powietrzem, dlatego na co dzień musimy nauczyć się żyć ze smogiem. Pomóc nam może monitorowanie stanu stężeń, poprzez specjalne aplikacje lub śledzenie informacji w mediach. W dni o największych stężeniach należy unikać wychodzenia na powietrze. Trzeba również nosić maskę antysmogową z filtrem HEPA. Po przyjściu do domu trzeba przechowywać ubranie wierzchnie w szafie i koniecznie umyć twarz. Na kratkach wentylacyjnych warto zainstalować filtry węglowe. W domach i mieszkaniach trzeba często ścierać kurze i myć podłogi oraz nawilżać powietrze w domu. Ważne jest również spożywanie dużej ilości płynów oczyszczających z toksyn np. zielonej herbaty.