Kłopoty ze snem miewa bardzo duża część społeczeństwa. Bezsenność to wręcz plaga naszych czasów, a bardzo często sami sobie jesteśmy winni, że chodzimy niewyspani, a w większości przypadków wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby lepiej spać. Poniżej sprawdzone sposoby na lepszy sen.

Sposoby na lepszy sen

  1. Regularność – nasz mózg jak i cały organizm lubi regularność, dlatego trzeba kłaść się spać i wstawać zawsze o tej samej porze, nawet w weekendy. Dzięki temu nasz organizm będzie wiedział kiedy następuje pora na sen. Trzeba wprowadzić wieczorne rytuały, które pozwolą na przygotowanie się ciała i mózgu do snu np. kąpiel, mycie zębów, ścielenie łóżka. Powtarzalność wyzwala mechanizm aktywizujący sen.
  2. Załóż skarpetki – duża część osób marznie w stopy w czasie snu, a taki dyskomfort nie pozwala na pełen relaks i przez to sen bywa przerywany kilkukrotnym wybudzaniem się w środku nocy. Dlatego dobrym pomysłem jest założenie skarpetek, ale tych bezuciskowych, aby nie powodować problemów z krążeniem. Warto też wypróbować termofor.
  3. Nie pij kawy ani herbaty – wieczorem należy unikać spożywania napojów pobudzających i zawierających kofeinę np. herbaty, kawy czy coli. Zamiast nich trzeba sięgnąć po herbatki ziołowe np. z melisy i rumianku, które uspokajają i pozwalają zasnąć.
  4. Techniki relaksacyjne – to sposób na lepszy sen i odstresowanie, te na kłopoty ze snem najlepiej wykonywać w łóżku. Trzeba ułożyć się wygodnie, rozluźnić ciało i głęboko oraz powoli oddychać. W relaksie pomogą też wizualizacje, przed snem myślmy o czymś miłym i przyjemnym.
  5.  Odpowiednia dawka melatoniny, sprawi że będziemy wyspani. Melatonina to hormon  regulujący w naszym organizmie rytm dnia i nocy, odpowiada też za dobrą jakość snu, jej poziom naturalnie spada po 55 roku życia. Jednak gdy mamy poważne problemy ze snem trzeba oczywiście w konsultacji z lekarzem omówić jej suplementację. Pamiętajmy aby nie zażywać leków ułatwiających zasypianie bez odpowiedniej konsultacji medycznej czy farmaceutycznej.

By Marek

Dodaj komentarz