Już w najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 27 na 28 października cofniemy swoje zegarki o godzinę w tył, dzięki temu zyskamy tej nocy dodatkową godzinę snu, ale oprócz tej jednej godziny są też inne zalety (chociaż wszyscy na około mówią o wadach) zmiany czasu na zimowy. Obecnie zmiana czasu obowiązuje w 70 państwach na całym świecie, nie stosuje się jej w większości państw Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

Zalety zmiany czasu na zimowy

1. Dłuższy dzień – dzięki zmianie czasu mamy dłuższy dzień, a dokładniej dłużej możemy korzystać ze światła słonecznego. Większość prac chętniej wykonujemy w czasie dnia niż nocy. Kiedy słońce za oknem lepiej nam też wstać. W takcie dnia mamy też lepszą widoczność, a dzięki temu odnotowuje się mniej wypadków.

2. Mniejsze zużycie energii – kilkadziesiąt lat temu była to główna przyczyna zmiany czasu. Obecnie odnotowuje się nieznacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale przecież lepszy rydz niż nic. Zmiana czasu energetycznie korzystna okazuje się w przypadku dużych firm i przedsiębiorstw, gdzie można wykonać specjalny plan taryfowy.

3. Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze przypada na weekend. Cofamy wskazówki zegarów w tył w nocy z soboty na niedzielę, co oznacza, że jeśli wybieramy się na imprezę możemy spędzić tam więcej czasu lub mieć dodatkową godzinę na regenerację. Czasami warto poszukać plusów, chociażby takich maleńkich, tam gdzie inni widzą tylko wady.

By Marek

Dodaj komentarz