Rośliny doniczkowe upiększają nasze domy i mieszkania. Praktycznie w każdym domu znajduje się żywa roślinka, która wprowadza trochę zieleni. Rośliny doniczkowe są bardzo potrzebne w naszych domach gdyż oczyszczają też powietrze i produkują odrobinę tlenu. O większość gatunków tzw. „kwiatków” nie musimy się zbytnio troszczyć, wystarczy je regularnie podlewać. Jednak niestety wiele roślin jest narażona na niechcianych lokatorów. Szkodniki roślin doniczkowych pojawiają się nawet pomimo starannej pielęgnacji. Poniżej lista trzech najczęściej występujących szkodników i metody ich zwalczania.
Szkodniki roślin doniczkowych – jak się z nimi rozprawić?
Najczęściej występujące szkodniki roślin doniczkowych to: przędziorki, mszyce i wełnowce.
Mszyce to jedne z najpopularniejszych szkodników roślin doniczkowych. Owady te mogą posiadać skrzydła i osiągają długość do 5 mm, więc nie trudno je przeoczyć. Mszyce są bardzo niebezpieczne ponieważ przenoszą choroby wirusowe. Liście zaatakowanych przez mszyce roślin mogą być zniekształcone i pokryte pęcherzami. Przy niewielkiej ilości mszyc można je spłukiwać wodą, jednak niekiedy trzeba sięgnąć po chemiczne środki do zwalczania tych owadów. Trzeba pamiętać, że naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, wiec warto zaprosić je do swojego domu.
Przędziorki to żółtozielone lub czerwono-pomarańczowe roztocza, nie przekraczające swoją wielkością 1 mm. O ich obecności świadczy żółto-białe plamki na liściach, które z czasem obejmują coraz większą ich powierzchnię, powodując ich opadanie. Do domowych sposobów na przędziorka można zaliczyć oprysk z szarego mydła i denaturatu. Tai roztwór sporządzimy z łącząc następujące proporcje: 20 g szarego mydła i 10 ml denaturatu rozpuszczamy w litrze wody.
Wełnowce to małe owady pokryte czerwonawym lub białym nalotem. który przypomina strzępki wełny (stąd też nazwa). Szkodniki te żerują na spodniej części liści i na miękkich pędach. Przez wełnowce roślina traci liście i przestaje rosnąć, a owady bardzo szybko przenoszą się na inne z nią sąsiadujące, dlatego trzeba oddzielić zaatakowane doniczki z kwiatami. Włnowce można zwalczać za pomocą środków chemicznych jak i ekologicznych poprzez przemywanie liści rośliny szmatką nasączoną alkoholem.