turbo turbinahttp://www.magic4walls.com/

Czy wiedzieliście, że słowo turbina pochodzi od łacińskiego słowa „turbo” i oznacza burzę lub trąbę powietrzną? W stwierdzeniu, że turbina idzie jak burza, nie ma żadnej przesady. Silniki przepływowe, bo tym tak naprawdę są turbiny, wykorzystują energię przepływającego płynu do wytwarzania energii mechanicznej. Ta z kolei służyć może do napędzania wielu urządzeń, co oczywiście znalazło zastosowanie w naszym życiu codziennym.

Turbo – ruch wirowy

turbina w samolocie
www.civicklub.pl

Obecnie wiele urządzeń ma w swoich nazwach człon 'turbo”. Wskazywać on może na związek działania tego urządzenia z ruchem wirowym jego mechanizmu. Tymczasem idea działania turbiny (zresztą bardzo prosta) znana jest już od czasów starożytnych, a pierwsze jej zastosowania to młyny wodne i wiatraki. Inną cechą turbin jest ich spora moc, przy niewielkiej masie, co docenione zostało przez lotnictwo, a także w przemyśle okrętowym do napędzania samolotów i statków. Na co dzień korzystamy z dobrodziejstw ruchu wirowego turbosprężarek, w jakie zaopatrzone są silniki naszych aut. Ich działanie polega na zasilaniu silnika większą ilością sprężonego powietrza, przez co wzrasta jego moc.

Turbo- podkręcona prędkość

turbo wash
http://www.lg.com/pl/turbowash

Turbiny to także element napędzający wiele urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak młynki, miksery czy sokowirówki. Wykonywany przez nie ruch wirowy każe domyślać się turbiny w ich wnętrzu. Nie inaczej jest w pralkach automatycznych, w których, do efektywnego odwirowywania prania stosuje się najnowsze zdobycze techniki. Na przykład w LG stworzono technologię TurboWash, której zadaniem jest skrócenie czasu trwania całego cyklu prania, zmniejszenie zużycia energii oraz skuteczniejszego czyszczenia pranych ubrań. Sekretem działania technologi TurboWash w pralkach automatycznych LG jest zastosowanie dysz jetSpray. Te z kolei rozpylają wodę na tkaniny przez około 120 sekund i tym samem efektywniej i szybciej piorą, a następnie płuczą odzież. Co więcej pralki automatyczne z systemem TurboWash pozwalają zaoszczędzić około 15 procent energii elektrycznej i około 40 procent wody w porównaniu do standardowych modeli. Oto wymierne korzyści podkręconej prędkości w pralkach automatycznych.

 

źródło obrazka wyróżniającego: www.magic4walls.com

By Marta

Dodaj komentarz