Przez nasz kraj przetacza się ogromna fala mrozów, które doskwierają wszystkim żywym stworzeniom. Mrozy nie tylko utrudniają normalne funkcjonowanie ludziom i zwierzętom, ale również potrafią unieruchomić sprawny samochód. Niestety nie wszyscy mają ogrzewane garaże w których mogą pozostawić swoje auta, większość z nas swoje auta pozostawia na parkingach. Uruchamianie samochodu na mrozie może być bardzo trudne zwłaszcza dla niedoświadczonych kierowców. Dlatego trzeba wiedzieć co zrobić w mroźny poranek, aby dojechać na czas do pracy.

Odpalanie na kable rozruchowe

Najczęstszą przyczyną trudności z uruchomieniem samochodu na mrozie jest słaby akumulator. Bateria naszego auta nie lubi wilgoci i silnych mrozów. Problemy z odpaleniem auta mają Ci kierowcy, którzy posiadają starsze pojazdy, a także Ci którzy jeżdżą na krótkich dystansach. Dlatego aby nie mieć problemów z uruchomieniem samochodu na mrozie warto wybrać się raz na jakiś czas na dłuższa zimową wycieczkę aby akumulator był w pełni naładowany. Jednak rano kiedy nie możemy odpalić auta, warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe, za pomocą których będziemy mogli podłączyć akumulator swojego auta do auta które jest już uruchomione.

Nic na siłę

Nie można próbować odpalić samochodu na siłę, np. holowanie czy popychanie. Nie można też nieustanie przekręcać kluczyka, w stacyjce gdyż w ten sposób możemy tylko całkowicie rozładować akumulator. Odpalanie na tzw. „popych” lub na hol może uszkodzić, gdyż może uszkodzić się katalizator lub przeskoczyć pasek rozrządu. Podczas uruchamiania samochodu na mrozie trzeba też wyłączyć inne źródła poboru energii w samochodzie.

Zabierz akumulator do domu

Jeśli mamy stary akumulator, który szybko się rozładowuje warto zabrać go do domu na noc i podłączyć do prostownika akumulatorów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że auto ma w pełni naładowaną baterię, a uruchamianie samochodu na mrozie nie będzie poranną zmorą. Można używać też mat, którymi warto przekryć przednią szybę oraz maskę samochodu. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy też porannego skrobania szyby.

By Marek

Dodaj komentarz