Trawnik idealny – to marzenie nie jednego z nas. Soczysta, zielona, równo przystrzyżona trawa po której z przyjemnością można stąpać boso niczym po perskim dywanie. Niestety aby cieszyć się pięknym i równym trawnikiem w swoim ogrodzie trzeba włożyć mnóstwo pracy i czasu w jego pielęgnację. I chociaż trawa rośnie sama to już sama nie chce się kosić, grabić, czy nawadniać. Dla wszystkich miłośników pięknych trawników w ogrodzie niezbędnym urządzeniem jest wertykulator.

Wertykulator – a co to takiego?

Wertykulator to urządzenie wyposażone w noże, które pionowo przecina warstwę filcu oraz nacina podłoże. W ten sposób maszyna rozluźnia i napowietrza glebę oraz poprawia nawodnienie. Woda może lepiej docierać do korzeni, co w efekcie zapewnia poprawny rozwój oraz rozkrzewienie trawy. Wertykulator mechaniczny swoim wyglądem przypomina kosiarkę do trawy, dostępne są też urządzenia ręczne. Jedne swoim wyglądem przypominają grabie, ale ich zęby są dużo dłuższe i zakrzywione, a inne przypominają kosiarkę walcową napędzaną kółkami. W przypadku małych trawników sprawdzą się też nakładki z kolcami na buty. Jeśli mamy mały trawnik, to lepiej zainwestować w wertykulator spalinowy lub elektryczny.

Wertykulator – zastosowanie

Wertykulator nie tylko napowietrza glebę i ułatwia jej nawodnienie ale również pozwala także pozbyć się płytko zakorzenionych chwastów i mchu, które pozbawiają trawnik substancji odżywczych i światła. Głównym zadaniem wertykulatora jest właśnie usunięcie tego tzw. filcu. Wertykulację przeprowadza się zazwyczaj raz do roku, na wiosnę, kiedy zaczyna odrastać trawa. To właśnie wczesną wiosną najlepiej przeprowadzać wertykulację gdyż w tym okresie trawnik regeneruje się znacznie szybciej. Jeśli nasz trawnik jest bardzo zniszczony po lecie, to wertykulację trzeba też ponownie przeprowadzić jesienią. Wrtykulatora nie można używać w okresie suszy i w czasie zimy. Po wykonaniu tej czynności pielęgnacyjnej trawnik, trzeba bardzo dokładnie go oczyścić z resztek roślinnych, najlepiej za pomocą ostrych i gęstych grabi. Więcej o wertykulacji i zastosowaniu wertykulatorów przeczytamy między innymi na: http://piekniejszydom.pl/niezbednik-ogrodnika-poznaj-wertykulator-i-zadbaj-o-trawnik.

By Marek

Dodaj komentarz