Rozpoczął się wrzesień, więc zaczęła się też szkoła. W tym roku, nie jak tradycyjnie przystało 1 września ale dopiero 3 tysiące uczniów rozpoczęło po raz pierwszy lub po wakacyjnej przerwie naukę w placówkach szkolnych. Dla wielu uczniów jak i ich rodziców powrót w szkolne ławki okazuje się prawdziwą zmorą. O ile uczniowie lubią chodzić do szkoły, o tyle większość z nich nie lubi chodzić na lekcje i się uczyć. Dlatego wraz z powrotem do szkoły podpowiadamy ja zachęcić dziecko nauki.

3 sposoby jak zachęcić dziecko do nauki

  1. Ucz się razem z dzieckiem – ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku małych dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę edukacyjną, ale nie możemy zapomnieć że dzieci na różnym etapie edukacji potrzebują naszego wsparcia. Uczeń pozostawiony sam sobie np. podczas odrabiania pracy domowej lub nauki do sprawdzianu, napotka wiele trudności, które go zniechęcą. Dziecko powinno czuć wsparcie i musi wiedzieć, że rodzice lub opiekunowie mu pomogą, a w ten sposób zachęcą.
  2. Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych. Uczniowie niezależnie od wieku uwielbiają korzystać z nowości. Tablica, kreda, podręczniki i zeszyt nie sprawiają że nauka jest przyjemna i efektywna. Obecnie w szkołach powszechnie wykorzystuje się komputery, tablety, gry edukacyjne. Zajęcia są przeprowadzane w ciekawych miejscach i pracowniach. Dlatego chcąc zachęcić dziecko do nauki nie musimy mu odbierać komputera, laptopa, czy tabletu lecz sprawić by znalazły się tam wartościowe i edukacyjne treści. 
  3. Nie karć i nie nagradzaj. Nauka jest dla dziecka obowiązkiem, lecz nie możemy sprawić aby była karą i źle się kojarzyła. Za dobre osiągnięcia też nie należy nagradzać, a jedynie chwalić, wspierać i motywować do dalszej nauki. Obiecywanie nagród to nie najlepszy pomysł pedagogiczny i wychowawczy. Przyswajanie wiedzy musi się stać dla dziecka wartością. Sami również musimy dać dziecku dobry przykład i pokazać, że przecież człowiek uczy się przez całe życie, a ciekawość świata i jego tajemnic to zaleta.

By Marek

Dodaj komentarz