Miedź (Cu) to jedne z najważniejszych metali jakie są stosowane przez człowieka, już od tysięcy lat. To właśnie ona obok żelaza odegrała ogromną rolę w rozwoju naszej cywilizacji. Jej pierwsze kopalnie znajdowały się na Cyprze i początkowo miedź nazywana była metalem cypryjskim. Miedź występuje w skorupie ziemskiej jako czysty minerał oraz pod postacią rud.

Właściwości miedzi

Miedź to pierwiastek chemiczny, który zalicza się do grupy metali przejściowych, ma gęstość 8,96 g/cm³ oraz temperaturę topnienia 1084,45 °C. Po wytopie i oczyszczeniu staje się bardzo miękkim metalem, charakteryzującym się dobrym przewodnictwem cieplnym oraz elektrycznym. Ten metal tworzy bardzo dużą różnorodność na I i II stopniu utlenienia. Nie reaguje ona z wodą dzięki czemu jest odporna na korozje pod warunkiem, że nie ma kontaktu z powietrzem zawierającym związki siarki. Miedź metaliczna w postaci pyłu jest łatwopalna i szkodzi środowisku.

Zastosowanie miedzi w przemyśle

W przyrodzie czysta miedź spotykana jest bardzo rzadko, dlatego pozyskuje się ją z minerałów rudnych, takich jak: kowelin czy chalkozyn, jest ona także odzyskiwana w procesie recyklingu. Ten cenny metal używany jest przede wszystkim w elektryce, gdzie zastąpił aluminium. Większość biurowych oraz domowych instalacji elektrycznych i cieplnych i telefonicznych jest wykonana właśnie z miedzi. Jednak miedziane przewody nie są tylko wykorzystywane w elektryce. Powszechne zastosowanie miedź znalazła też w różnego rodzaju układach scalonych w pojazdach mechanicznych i urządzeniach elektronicznych. Z tego metalu wykonuje się też instalacje wodne i kanalizacyjne oraz pokrycia dachowe. To właśnie tym metalem została pokryta słynna Statua Wolności w Nowym Jorku. Można ją stosować też jako barwnik szkła i katalizator. Bardzo często dodawana jest do stopów, wzmacniając w ten sposób właściwości mechaniczne. Idealnie nadaje się też do lutowania i spawania w łuku gazowo-metalowym. Metaliczna miedź podobnie jak metaliczne srebro wykazuje bardzo silne działanie antybakteryjne dlatego stosuje się ją na powierzchniach urządzeń na salach OIOM.

By Marek

Dodaj komentarz