Dużo dzisiaj mówi się o Księżycu, a ściślej rzecz ujmując o superpełni. Ostatnia taka pełnia miała miejsce 68 lat temu, a następną będziemy mieli możliwość podziwiać w 2034 roku. Srebrny glob będzie wyglądał na większy i jaśniejszy niż zwykle. Jego magiczny blask i wielkość z pewnością zrobi wrażenie nie tylko na fanach astronomii. Dzisiaj Księżyc stanie się o 14% większy i aż o 30% jaśniejszy. W tych miejscach gdzie niebo będzie bezchmurne nie trudno będzie go przeoczyć, jednak czy na co dzień zastanawiamy się jaki wpływ ma na ludzi i Ziemię Księżyc? A wpływ Księżyca na niebieską planetę i jej mieszkańców jest wręcz ogromny.

full-moon-415501__340

Wpływ Księżyca na przypływy i odpływy

Oddziaływanie Księżyca na Ziemię zauważyli już Starożytni. To właśnie przyciąganie Księżyca i Słońca ma wpływ na przemieszczanie się wód ziemskich. Najbardziej, przyciąganie księżycowe widać na morzach i oceanach, a mowa oczywiście o przypływach i odpływach. Jednak srebrny glob ma wpływ na przemieszczanie się wszystkich wód powierzchniowych. Księżyc odpowiada aż za 70% wszystkich pływów. To głównie od położenia Księżyca względem Ziemi i Słońca zależy rozmiar i czas odpływów i przypływów. W trakcie odpływów woda przesuwa się w rejony przypływów . W miejscu na Ziemi nad którym zawisa Księżyc , tworzy się wodny garb, czyli przypływ. Podobny garb powstaje symetrycznie z drugiej strony naszej niebieskiej planety, gdyż tam z kolei znajduje się przyciągające wodę Słońce. Największe przypływy występują wówczas gdy Słońce , Ziemia oraz Księżyc znajdują się w jednej linii, a dzieje się tak w czasie nowiu i pełni. To właśnie wtedy potęgują się działające na Ziemię siły przyciągania Księżyca i Słońca.

a-total-solar-eclipse-1113799__340

Wpływ Księżyca na skorupę ziemską

Oprócz wody, przypływom spowodowanym oddziaływaniem Księżyca oraz Słońca podlega także skorupa ziemska. Odkształcenia Ziemi pod działaniem grawitacji Księżyca osiągają około pół metra. Skorupa naszej planety dosłownie „puchnie”, podobnie jak woda w ocenach z tą różnicą, że się nie przemieszcza.

Wpływ Księżyca na ludzi

kahl-68145__340

Srebrny glob ma także wpływ na ludzi. Podczas pełni księżyca wiele osób ma problemy z zasypianiem, odczuwamy niepokój i lęk. Warto zdawać sobie sprawę, że ludzki organizm w większości składa się z wody dlatego też ciało ludzkie nie jest odporne na oddziaływanie Księżyca. Najbardziej księżycową pełnię odczuwają lunatycy. Warto mieć na uwadze, że to właśnie według poszczególnych faz księżyca nasi przodkowie wiedli swoje życie, ta wiedza służy nam również dzisiaj. W największe oddziaływanie „nocnego wędrowca” wierzą astrolodzy, którzy przypisują mu wręcz magiczną moc. Dlatego też  nie zapomnijmy dzisiaj o wypowiedzeniu życzenia, podobno się spełniają.

 

By Marek

Dodaj komentarz